İçeriğe geç

Stellaria media (Serçe dili)

Kuş otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Kuşotu › Kuş otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde Amerika kıtasında da yayılış göstermektedir.

Genel bilgiler

50 cm büyüyebilir. Gövde dallıdır. Tohumlar güz ve kış aylarında çimlenir. Çiçekler küçük ve beyazdır. Bunlar kısa sürede tohum kutucuklarına dönüşür. Çiçek ve tohumlar aynı anda görülür. Çiçekler erseliktir. Yetiştirilmesi hayli kolaydır. Taç çok simetrili, beyaz, 8 ila 10 mm uzunluğunda, genişçe; beş taç yapraklı ve bu yapraklar derince iki lobludur. Çanak yaprak sayısı beştir ve tüylüdür. Ercik sayısı 3 ila 7 arasıdır. Yapraklar karşılıklı dizilişli, genellikle saplı, en üstteki sapsızdır. Meyve yumurta biçimlidir. Gölgeli ya da güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Bitki koşulların uygun olması halinde yıl boyunca görülebilir.

Gözlem

Yol kenarı, çayır ve sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Serçe dili, Kuşotu, Kuşyüreği, Arapsaçı, Kulumcak, Gıyşak, Bürümcek, Tavuk otu, Serçe otu, Kuşmak, Cam otu, Kuşulak. Bitkilerin tohumları ispinoz (Fringilla) gibi kuşlar tarafından sevilerek tüketilir.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins Latince “yıldız gibi” anlamına gelir. Cinsin taç yapraklarının genel görünümüne işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “kuşotu”, İngilizce yaygın adı olan “birdweed”in tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. Cinse bağlı bazı türlerin tohumları kuşlar tarafından rağbet görür. Tür adı Latince “ortada” anlamına gelir. Epitet genellikle türün cins içindeki boyutuna işaret eder. Bitki kış ortasında belirir ve yaz ortasına kadar görülür. Tür ilk olarak Alsine cinsi altında listelenmiştir ve “ortada” epiteti bu cins bağlamında düşünülmelidir.

Mutfak

Çiğ olarak salatalara eklenir. Besleyicidir. Kümes hayvanlarını beslemek için kullanılır. Tohumları öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Cilt kaşıntıları ve akciğer hastalıkların tedavisinde başvurulur. Demir içeriği yüksektir. Cilt hastalıkları, bronşit, romatizmal ağrı, artrit ve adet ağrılarında başvurulur. Büzücü, gaz giderici, yatıştırıcı, diüretik, balgam söktürücü, laksatif, serinlik verici ve yara iyileştiricidir. Dahili olarak alındığında göğüs hastalıklarına faydalıdır. Uyuz vakalarında etkilidir. Sindirim sistemine yararlıdır. Lapa halinde kızamıkçığa uygulanır. Kaynatılarak adet akışı teşvik edici ve süt arttırıcı olarak kullanılır. Böbrek şikayetlerinde kullanılır. Kabızlığa iyi gelir. Suyu gözleri yıkamak için kullanılır.

Dioscorides: Kökü gözdeki yaraları iyileştirir.

Plinius: Apse ve iltihap giderici olarak kullanılır. Suyu  kulaklara damlatılır. Gözlerin akması ve üreme organlarındaki yaralara arpa yemeği ile birlikte uygulanır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Histoire des Plantes de Dauphiné 3(2): 615. 1789. (L.) Vill.

Bir Yorum Yazın