Stellaria media (Serçe dili)

Tanımı

50 cm büyüyebilir. Gövde dallıdır. Tohumlar güz ve kış aylarında çimlenir. Çiçekler küçük ve beyazdır. Bunlar kısa sürede tohum kutucuklarına dönüşür. Çiçek ve tohumlar aynı anda görülür. Çiçekler erseliktir. Yetiştirilmesi hayli kolaydır. Taç çok simetrili, beyaz, 8 ila 10 mm uzunluğunda, genişçe; beş taç yapraklı ve bu yapraklar derince iki lobludur. Çanak yaprak sayısı beştir ve tüylüdür. Ercik sayısı 3 ila 7 arasıdır. Yapraklar karşılıklı dizilişli, genellikle saplı, en üstteki sapsızdır. Meyve yumurta biçimlidir. Gölgeli ya da güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder. Bitki koşulların uygun olması halinde yıl boyunca görülebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde Amerika kıtasında da yayılış göstermektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, çayır ve sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Şubat ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde serçe dili, kuşotu, kuşyüreği, arapsaçı, kulumcak, gıyşak, bürümcek, tavuk otu, serçe otu, kuşmak, cam otu ve kuşulak adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Latince yıldız gibi anlamına gelir. Cinsin taç yapraklarının genel görünümüne işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan kuşotu, İngilizce yaygın adı olan birdweedin tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. Özellikle S. media‘nın tohumları ispinoz (Fringilla) gibi kuşlar tarafından sevilerek tüketilir. Tür adı Latince ortada anlamına gelir. Epitet genellikle türün cins içindeki boyutuna işaret eder. Bitki kış ortasında belirir ve yaz ortasına kadar görülür. Tür ilk olarak Alsine cinsi altında listelenmiştir ve ortada epiteti bu cins bağlamında düşünülmelidir.

Gıda

Çiğ olarak salatalara eklenir. Besleyicidir. Kümes hayvanlarını beslemek için kullanılır. Tohumları öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Tıp

Cilt kaşıntıları ve akciğer hastalıkların tedavisinde başvurulur. Demir içeriği yüksektir. Cilt hastalıkları, bronşit, romatizmal ağrı, artrit ve adet ağrılarında başvurulur. Büzücü, gaz giderici, yatıştırıcı, diüretik, balgam söktürücü, laksatif, serinlik verici ve yara iyileştiricidir. Dahili olarak alındığında göğüs hastalıklarına faydalıdır. Uyuz vakalarında etkilidir. Sindirim sistemine yararlıdır. Lapa halinde kızamıkçığa uygulanır. Kaynatılarak adet akışı teşvik edici ve süt arttırıcı olarak kullanılır. Böbrek şikayetlerinde kullanılır. Kabızlığa iyi gelir. Suyu gözleri yıkamak için kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları