İçeriğe geç

Stellaria graminea (Cücübarsağı)

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Kuşotu › Cücübağırsağı

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

20 ila 90 cm büyüyebilir. Rizomlar ince ve uzatılmıştır. Gövde dik, yatık ya da dağınık olabilir. Gövde dört köşeli, zayıf ve tüysüzdür. Yapraklar sapsız, 1 ila 4 cm uzunluğunda, çift, şeritsi ya da mızraksıdır. Kenarları düz ve tüysüzdür. Sadece tabanlarında hafif tüyler görülür. Çiçeklenme birkaç çiçek taşır ve bunların sapı kısadır. Sivri ve tüylü beş çanak yaprak görülür. Taç yapraklar beş adet, beyaz ve derin lobludur. Kapsül yeşil ila saman renklidir. Tohumlar kırmızımsı kahverengi renklidir. 10 ercik bulunur. Hava kirliliğine karşı duyarlı bir türdür.

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde geri kalan ılıman bölgelere de yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Alpin çayırlar, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Cücübarsağı adı ile bilinmektedir.

Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar.

1000 ila 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yaprak ve sürgünler salatalara eklenir ya da hafifçe haşlanarak tüketilir. Arılar tarafından sevilir. Kuşlar tohumlarını severek tüketir. Tavşan ve fare gibi küçük memeler tarafından yaprakları tüketilir.

Uzun süre ağır iş ya da spor yapmayan kişilerin ansızın (ısınmadan) bu işlere yapmaları sonucunda ortaya çıkan ağrıları tedavi etmek için kullanıldığı rapor edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Stellaria graminea (Cücübarsağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/stellaria-graminea/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın