İçeriğe geç

Stellaria graminea (Cücübarsağı)

Cücübağırsağı


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Kuşotu › Cücübağırsağı

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde geri kalan ılıman bölgelere de yayılmıştır.

Genel bilgiler

20 ila 90 cm büyüyebilir. Rizomlar ince ve uzatılmıştır. Gövde dik, yatık ya da dağınık olabilir. Gövde dört köşeli, zayıf ve tüysüzdür. Yapraklar sapsız, 1 ila 4 cm uzunluğunda, çift, şeritsi ya da mızraksıdır. Kenarları düz ve tüysüzdür. Sadece tabanlarında hafif tüyler görülür. Çiçeklenme birkaç çiçek taşır ve bunların sapı kısadır. Sivri ve tüylü beş çanak yaprak görülür. Taç yapraklar beş adet, beyaz ve derin lobludur. Kapsül yeşil ila saman renklidir. Tohumlar kırmızımsı kahverengi renklidir. 10 ercik bulunur. Hava kirliliğine karşı duyarlı bir türdür.

Gözlem

Alpin çayırlar, yol kenarı ve orman açıklıklarında görülür. Başiskele ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Cücübarsağı.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

1000-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins Latince “yıldız gibi” anlamına gelir. Cinsin taç yapraklarının genel görünümüne işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “kuşotu”, İngilizce yaygın adı olan “birdweed”in tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. Cinse bağlı bazı türlerin tohumları kuşlar tarafından rağbet görür. Tür adı Latince “çimensi” anlamına gelir. Türün yapraklarının oluşturduğu genel görünümüne işaret eder. Özgün tanımda bu “Alsine, folio gramineo angustiore, palustris” olarak belirtilmiştir. Türün ikili adlandırmadan önceki adlarından biri de “Gramen floridum minus”dur.

Mutfak

Yaprak ve sürgünler salatalara eklenir ya da hafifçe haşlanarak tüketilir. Arılar tarafından sevilir. Kuşlar tohumlarını severek tüketir. Tavşan ve fare gibi küçük memeler tarafından yaprakları tüketilir.

Geleneksel tıp

Uzun süre ağır iş ya da spor yapmayan kişilerin ansızın (ısınmadan) bu işlere yapmaları sonucunda ortaya çıkan ağrıları tedavi etmek için kullanıldığı rapor edilir.

Literatür

Species Plantarum 1: 422. 1753. L.

Bir Yorum Yazın