Stellaria aquatica (Vergelotu)

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Myosoton aquaticum olarak geçmektedir. 1 metre büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici, alt bölümleri tüysüz, üst bölümleri tüylü ve çizgilidir. Yapraklar yumurtamsı, tüylü ya da tüysüz, tepede sivridir. Bırahteler yapraklara benzer. Çiçekler beyazdır. Sap ince ve tüylüdür. Çanak yapraklar 4 ila 5 mm uzunluğunda, dikdörtgensi mızraksı, salgılı tüylüdür. Taç yapraklar çanaktan daha uzundur. Çiçekler erseliktir. Gölgeli bölgeleri ve nemli ya da ıslak toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler,Herbaryum] Sulak alanların civarında görülür. İl genelinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde vergel otu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Latince yıldız gibi anlamına gelir. Cinsin taç yapraklarının genel görünümüne işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan kuşotu, İngilizce yaygın adı olan birdweedin tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. Özellikle S. media‘nın tohumları ispinoz (Fringilla) gibi kuşlar tarafından sevilerek tüketilir. Tür adı Latince sucul anlamına gelir. Türün sulak alanları tercih etmesine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat ad littora lacuum” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Genç yaprak ve gövdeler pişirilerek tüketilebilir. Mineral bakımından zengindir.

Tıp

Demlenmiş yapraklarının anne sütünü arttırıcı etkisi vardır. Fistüle karşı kullanılır.

Fotoğrafları