Staphylea pinnata (Ağızlık çalısı)

derleyen:

Tanımı

6 metre büyüyebilir. Yapraklar teleksidir ve 5 ila 7 arası sayıda yumurtamsı ila darca yumurtamsı, kenarları testere dişli ve çıplak yaprakçığa bölünür. Küçük, beyaz, kokulu ve çan biçimli çiçekleri vardır. Bileşik salkım 13 cm uzayabilir. Çiçekler erseliktir. Meyve 2 ila 3 loblu, 4 cm uzunluğundadır ve ekim ile kasım aylarında olgunlaşır. -20 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman sınırları ve dere kenarlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde ağızlık çalısı, patlak ve patpat ağacı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca üzüm salkımı anlamına gelir. Antik Yunanca tam adı staphylodendrondur ve kümeleri olan ağaç anlamına gelir. Her durumda çiçek kurulunun salkım biçiminde olmasına işaret eder. Tür adı Latince teleksi anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis pinnatis” olarak belirtilmiştir.

Tarihi

Alplerin ötesindeki ülkelerde, ahşabı beyaz akçaağaca çok benzeyen ve staphylodendron (salkımlı ağaç) olarak bilinen bir ağaç vardır. Bu ağacın meyvesi baklamsıdır ve içinde fındık aromasına sahip olan tohum bulunur. PL 16-27.

Gıda

Tohumların tadı antep fıstığına benzer ve yenebilir.

Fotoğrafları