Buradasınız: Ana sayfa » Stachys sylvatica

Stachys sylvatica

Dağ çayı

Bakımı

Stachys sylvatica çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Stachys sylvatica açık ormansulak alan ve çalılıklarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Hedge woundwort, Whitespot, Hedge nettle; Hamısırgan, Dağ çayı.

Etimoloji

Cins adı Yunanca çiçek başağı; tür adı ise Latince ormanda anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Lamiaceae
Subfamilia: Lamioideae
Tribus: Stachydeae
Genus: Stachys
Raunkiaer: Hemicryptophyte
Phytochorion: Euro-Siberian

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Yaraların iyileştirilmesi için kullanılır. Kanama durdurucu ve diüretiktir.

Flora of Turkey

Hirsute, glandular-pubescent perennial. Stems 30-100 cm, erect, sparsely to densely hairy. Leaves cordate-ovate, 3-9 x 2-6 cm, acute, crenate or crenate-serrate, all ± long-petiolate. Verticillasters 6-flowered, ± crowded in a tapering inflorescence. Calyx 6-9 mm, glandular-pubescent; teeth equal, 2-3.5(-4) mm, equalling or slightly shorter than tube. Corolla dark, dull reddish-purple with white markings, 12-16 mm, upper lip 35 mm, lower 5-8 mm. Fl. 6-9. Picea and Fagus forest, mixed woods, gravelly slopes, banks, wet places, s.l.-2440 m. VII:231.

Literatür

Species Plantarum 2: 580. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Stachys sylvatica 80 cm. büyüyebilir. Çiçekler mordur. Yapraklar ezildiğinde ya da çürüdüğünde hoş olmayan bir koku yayarlar. Stem (Bitkinin toprak üzerindeki sapı/gövdesi) dalları ve bazen karemsi ve tüylüdür. Bitkinin üst bölümünde glandular (Salgı bezli. Ucunda salgı bezi bulunan tüyler) tüyler görülür. Stalklı (Tohum taşıyan parçaları destekleyen bitkinin ana ekseni ya da gövdesi) yapraklar opposittir (Karşılıklı. Her nodyumdan bir çift yaprağın karşılıklı olarak çıkması). Calyx (Çanak yaprak. Kaliksin her yaprağı sepal adını alır. Sepal’ler normal yapraklara daha çok benzerler, yeşil renklidirler ve fotosentez yaparlar. Sepal’ler serbestse korisepal, birleşikse gamosepal ya da sinsepal adını alır. Gamosepal bir kaliks, tubulat (silindirik), rotat (tekerlek şeklinde), kampanulat (çan şeklinde), urselat (testi şeklinde), bilabiat (iki dudaklı şekilde) olurlar. Sepal’ler bazen tüy ya da diş şeklinde olurlar, bu durumda çiçek asepal olarak adlandırılır. Bazen kaliksin dışında epikaliks adını alan ikinci bir uzantı yer alır) beş lobludur. Tohumlar Ağustos-Eylül arası olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir (Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran bitki). TemmuzAğustos ve Eylül aylarında çiçek açar.

Yorum yazın