Stachys obliqua (Sarı çayçe)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Steril sürgünlerin taban rozetlerine sahip çok yıllık bir bitkidir. Çiçekli gövdeler dik, 20 ila 75 cm uzunluğunda, genellikle basit, salgılı ve salgısız yayık yünlü tüylüdür. Taban yaprakları dikdörtgensi mızraksı, 2,5 ila 10 cm uzunluğunda, 1 ila 3,5 cm genişliğinde, kenarı kütdişli, ucu sivri, tabanı yuvarlak ila neredeyse yüreksi, buruşuk; yaprak sapı 2 ila 8 cm uzunluğunda; çiçeksel yapraklar yumurtamsı, 1 ila 9 cm uzunluğunda, 0,8 ila 1,5 cm genişliğinde, kenarları düz ya da neredeyse düz, ucu sivri, sapsız ve hafifçe çiçek halkalarından daha uzundur. Çiçek halkaları ıraksak ve 6 ila 10 çiçeklidir. İkincil bırahteler şeritsi ila mızraksı, 5 ila 10 mm uzunluğunda, otus ve cılız tüylüdür. Çanak iki dudaklı, neredeyse çansı ve 10 ila 12 mm uzunluğundadır. Dişlerin uzunlukları neredeyse eşit, mızraksı, çanak tüpü ile aynı uzunlukta ya da hafifçe daha kısadır. Taç soluk sarı renkli, 15 mm uzunluğunda, üst dudak 6 ve alt dudak 8 mm uzunluğundadır. Fındıkçık ters yumurtamsı, 2,5 mm uzunluğunda, 2 mm genişliğinde ve pürüzsüzdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Makilik alanlarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 100 ila 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sarı çayçe adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca başak anlamına gelir. Cinsin çiçek kurulunun başak formunda olmasına işaret eder. Tür adı Latince eğik anlamına gelir.

Fotoğrafları