Stachys annua subsp. cilicica (Dağ çayçesi)

derleyen:

Tanımı

20 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde dik, boyunca salgılı tüylerle kaplıdır. Rizomlar yatık koyu renkli, 30 cm uzunluğunda, 5 cm kalınlığında, genellikle büyük formlar halinde kalır. Gövde diktir, dallı ya da dalsız olabilir, oyuk, dört köşeli, kısa tüylü ya da tüysüz, internodyumlar yapraklardan bir parça daha uzundur. Kısmen hoş olmayan bir koku yayarlar ancak genelde kokusuzdurlar. Genç bitkilerin yaprakları düz, eliptik ya da yumurtamsı, kenarları düzenli bir biçimde tırtıklıdır. Erişkin bireylerin yaprakları tüysüz, dikdörtgensi mızraksı, dişlidir. Çiçekler beyaz sarımsıdır. Çanak tüylüdür. Meyve kapçıktır. Arılar için iyi bir besin kaynağıdır. Tek yıllık bitkilerdir. Gövde dik ve boyunca salgılı tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Deniz kenarı ve kayalık yamaçlarda görülür. Körfez ve Başiskele ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde dağ çayçesi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca başak anlamına gelir. Cinsin çiçek kurulunun başak formunda olmasına işaret eder. Tür adı Latince yıllık anlamına gelir. Epitetin aksine çok yıllık döngüye de sahiptir. İkili adlandırma öncesi adı “Betonica arvensis annua, flore ex albo flavescente glabra”dır. Alttür adı ise Latince Kilikya anlamına gelir ve türün tip bölgesine işaret eder.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Özal Güner avatarı
    Özal Güner

    Merhabalar, Stachys annua subsp. cilicica örneğine ait fotoğraflar nerede çekildi.

    1. Merhaba, Hereke sahili ve Camidüzü-Serinlik hattında. Ancak bu teşhis kesin değil. Çünkü yayılış hattında Kocaeli yok.

Görüşünüzü Yazın