İçeriğe geç

Spirobassia hirsuta (Sipirobaz)

Sipirobaz


Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Horozibiğigiller › Sipirobaz › Sipirobaz

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya kıtalarında yayılış göstermektedir. Kuzey Amerika’da doğallaşmıştır.

Genel bilgiler

5 ila 50 cm büyüyebilen, dik, dallı ve tek yıllık bir bitkidir. Gövde seyrek olarak dallıdır. Genellikle kaba tüylü, nadiren neredeyse çıplaktır. Yapraklar sapsız, şeritsi, silindirik ve etlidir. Yaprak ayası şeritsi ile ipliksidir. Çiçekler koltuklarda tek olarak görünür. Çiçek örtüsü neredeyse küresel, bölümleri 5 ya da nadiren 3 adet, üçgensi ve bazıların arka yüzeyi kahverengi yumrucuk ya da küt dikenlidir. Güneşli bölgeleri tercih eder.

Gözlem

Deniz kenarında ya da denize yakın kumlu alanlar ve tuzcul bataklıklarda görülür. Çoğunlukla çürümekte olan organik maddelere yakın olarak görülür. Yalova istikametine doğru İzmit körfezi boyunca gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Spirobaz.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-10 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sarmal Bassia” anlamına gelir. Aynı ailedeki Bassia (Ateş topu) cinsi ile benzerliğine ancak sarmal yapısı ile ondan ayrıldığına işaret eder. Tür adı Latince “tüylü” anlamına gelir. Türün belirgin tüylü yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “Kali minus villosum. Kali parvum hirsutum” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Aileye bağlı ve özellikle deniz kenarını tercih eden bitkiler çoğunlukla yenilebilirdir ancak bu bitki ile ilgili böyle bir bilgi bulamadık.

Fotoğrafları

Literatür

Taxon 60(1): 71. 2011. (L.) Freitag & G.Kadereit

Bir Yorum Yazın