Spinacia oleracea (Ispanak)

Tanımı

1 metreye kadar boylanabilen tek ya da çok nadiren iki yıllık bir bitkidir. Kök kırmızı ya da nadiren beyaz renkli ve koniktir. Gövde basit ya da birkaç dallı ve içi boştur. Taban yaprakları, gövde yapraklarından belirgin biçimde iridir. Yaprak ayası açık yeşil renkli, tebersi ila yumurtamsı, hafifçe sukulenttir. Yaprak kenarı düz ya da birkaç lob benzeri dişlidir. Çiçekler belirgin değildir. Sarı yeşil renkli ve 3 ila 4 mm çapındadır. Erkek çiçeklerin çiçek örtüsü genellikle dört parçalıdır. Meyve zamanı bırakte hafifçe sıkıştırılmıştır. Kesecik ters yumurtamsı ila neredeyse küresel, sıkıştırılmış ve yaklaşık 2,5 mm çapındadır. Perikarp kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitkinin anavatanının Altay bölgesi olduğu düşünülmektedir ancak günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimler] Bahçe ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde ıspanak adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Farsça diken anlamına gelir. Cinsin dikenli meyvelerine işaret eder. Hem dilimizdeki ıspanak kelimesi hem de cinsin bilimsel adı olan Spinacia aynı kökene sahiptir. Tür adı Latince sebze anlamına gelir. Türün, yenilebilir olmasına işaret eder.

Gıda

Yapraklar ve tohumlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Çiğ ile pişmiş ıspanağın tadı arasından belirgin bir fark vardır. Yapraklarındaki yüksek oksalik asit, buharlama yöntemi ile azaltılabilir. Çiğ ıspanağın onda dokuzu sudan oluşur. Buharda pişirildiğinde ya da hızlı bir şekilde kaynatıldığında yüksek bir besin değerine sahiptir. A, C ve K vitamini ile magnezyum, manganez, demir ve folat açısından zengindir. Ayrıca B, B6 ve E vitamini ile kalsiyum, potasyum ve lif içerir.

Tıp

Gaz giderici ve müshil etkilidir. İdrar taşlarını düşürmek için kullanılır. Yapraklara akciğer ve bağırsak iltihabı vakalarında başvurulur. Tohumlar nefes darlığı, karaciğer iltihabı ve sarılık tedavisinde kullanılır.

Dikkat

Bilgi

Yapraklarından yenilebilir yeşil boya elde edilir.

Fotoğrafları