Spergularia rubra (Remil otu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Spergularia rubra (Remil otu) genelde kumlu topraklarda görülen ve bahar ortasından yaz sonuna kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Spergularia

Remilotu

Tanımı

Spergularia rubra (Remil otu) genellikle 4 ila 25 cm büyüyebilen tek ya da çok yıllık bir bitkidir. Kazık kök ince ya da kalındır. Gövde dik ila yükselici ya da yatık ve tabanda dallıdır. Yapraklar şeritsi ve 2 cm uzunluğundadır. Yapraklarda dikensi uçlar görülebilir. Çanak yapraklar mızraksı ve tüylüdür. Beş adet oval taç yaprak görülür. Kapsül yeşilimsi ila bronz renklidir. Tohumlar koyu kahverengidir. Güneşli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprakları tercih eder. Kuraklığa dayanıklıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir ancak Günümüzde dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kumlu bölgelerde (deniz kenarı gibi tuzcul kumlu alanlarda değil) görülen bitki umumiyetle nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Körfez ve İzmit ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde remilotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Latince Spergula gibi anlamına gelir. Cinsin, karanfilgiller cinsi Spergula (Delicekişniş) ile benzerliğine işaret eder. Türkçe yaygın adı olan remilotu, Arapça kum (رمل) anlamına gelir. Cinsin kumlu toprakları tercih etmesi ile ilintili olacak biçimde İngilizce karşılığı olan sandspurry kelimesinden tercüme edilmiş gibi gözükmektedir. Tür adı Latince kırmızı anlamına gelir. Taç yaprakların rengine işaret eder. Taç yaprak rengi Spergularia cinsi için benzersiz sayılmaz ancak tür ilk defa Arenaria cinsi altında listelenmiştir ve bu bakımdan anlamlıdır.

Gıda

Tohumlar pişirilerek tüketilmektedir. Ayrıca öğütülerek ekmek yapımında kullanılmaktadır.

Tıp

İdrar söktürücüdür. Böbrek taşı tedavisinde kullanılmıştır. Çeşitli mesane sorunlarında başvurulmuştur.

Fotoğrafları