Spergularia media (Kuş remilotu)

Tanımı

30 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yatık, dar, yapraklar etli ve şeritsidir. Çiçekler 8 ila 12 mm uzunluğunda, beş taç yapraklıdır. Taç yapraklar çanak yapraklardan daha uzundur. Çanak yapraklar mızraksı ila dikdörtgensi yumurtamsı, 5 ila 7 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar oval, beyaz ya da pembe lekelidir. 10 ercik vardır. Tohumlar koyu kahverengi, dairesel, kenarları kanatlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Deniz kenarında görülür. İl genelinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 10 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kuş remilotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Latince Spergula gibi anlamına gelir. Cinsin, karanfilgiller cinsi Spergula (Delicekişniş) ile benzerliğine işaret eder. Türkçe yaygın adı olan remilotu, Arapça kum (رمل) anlamına gelir. Cinsin kumlu toprakları tercih etmesi ile ilintili olacak biçimde İngilizce karşılığı olan sandspurry kelimesinden tercüme edilmiş gibi gözükmektedir. Tür adı Latince ortada anlamına gelir. Epitet genellikle bir türün cins içinde geçiş türü olduğuna ya da boy itibariyle ortada yer aldığına işaret eder. Tür ilk olarak Arenaria rubra (şimdi Spergula) ile oldukça yakın olduğu bilgisi ile literatüre alınmıştır. Bu durumda ortada epiteti ile Arenaria cinsi kastedilmiştir.

Fotoğrafları