Spergularia marina (Sahil remilotu)

derleyen:

Özet

Spergularia marina (Sahil remilotu) genelde deniz kenarındaki kayalık alanlarda görülen ve bahar başından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Spergularia

Remilotu

Tanımı

Spergularia marina (Sahil remilotu) genellikle 5 ila 35 cm büyüyebilen bir bitkidir. Kazık kök ince ve hafifçe etlidir. Yapraklar şeritsi, etsi, 5 cm uzunluğunda ve 1,5 mm genişliğindedir. Taç yapraklar beyaz ya da pembe renklidir. Çanak yapraklar genellikle taç yapraklardan daha uzundur ve 2,5 ila 4 mm uzunluğundadır. Taç yaprakların üst bölümü pembe tabana doğru ise beyazdır. Ercik sayısı 1 ila 5’tir. Kapsül darca yumurtamsıdır. Tohumlar açık kahverengi, pürüzsüz ya da yoğun kabarcıklı, kanatsız ya da kanatlı-kanatsız karışıktır. Uygun koşullarda yılın tamamında çiçekli halde görmek mümkündür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir ancak günümüzde güney yarımküreye de dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Deniz kenarında görülen bitki umumiyetle mart ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 50 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde sahil remilotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Latince Spergula gibi anlamına gelir. Cinsin, karanfilgiller cinsi Spergula (Delicekişniş) ile benzerliğine işaret eder. Türkçe yaygın adı olan remilotu, Arapça kum (رمل) anlamına gelir. Cinsin kumlu toprakları tercih etmesi ile ilintili olacak biçimde İngilizce karşılığı olan sandspurry kelimesinden tercüme edilmiş gibi gözükmektedir. Tür adı Latince deniz anlamına gelir ve açık bir şekilde türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae arenosis collibus, in litoribus marimis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları