Spergularia bocconei (Sadırlı remilotu)

Tanımı

5 ila 25 cm büyüyebilir. Kazık kök incedir. Gövde ince ve çiçek kurulu bölgesinde yoğun biçimde salgılı tüylüdür. Yapraklar mukronat ancak demetsi değil, kulakçık üçgensi ancak sipsivri uçlu değildir. En üstteki bırahte hayli indirgenmiştir. Çanak yapraklar 2 ila 3,5 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar beyaz tabanlı pembe renkli ya da tamamen beyaz renkli, hafifçe çanak yapraklardan daha kısa ya da onlarla aynı uzunluktadır. Ercik 2 ila 5 arası sayıdadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Deniz kenarında görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 10 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sadırlı remilotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins Latince Spergula gibi anlamına gelir. Cinsin, karanfilgiller cinsi Spergula (Delicekişniş) ile benzerliğine işaret eder. Türkçe yaygın adı olan remilotu, Arapça kum (رمل) anlamına gelir. Cinsin kumlu toprakları tercih etmesi ile ilintili olacak biçimde İngilizce karşılığı olan sandspurry kelimesinden tercüme edilmiş gibi gözükmektedir. Tür 24 Nisan 1633 – 22 Aralık 1704 tarihleri arasında yaşamış İtalyan bitki bilimci Paolo Boccone‘ye adanmıştır.

Fotoğrafları