Spergula arvensis (Tarla kişnişi)

Tanımı

40 cm büyüyebilir. Çok sayıda gövde görülür. Gövde dik ya da yükselici biçimde, tüysüz ya da salgılı tüylü ve genellikle yapışkandır. Taç çok simetrili, beyaz renkli, yaklaşık 1 cm genişliğindedir. Taç yaprak sayısı beştir ve bunlar 3,5 ila 5 mm uzunluğunda, hafifçe çanak yapraklardan uzundur. Çanak yaprak sayısı beştir. Ercik genellikle 10 adet, nadiren de 5 adettir. Boyuncuk sayısı beştir. Yapraklar karşılıklı ya da halkavi dizilişli ve sapsızdır. Meyve yumurta biçiminde genellikle yeşil renklidir. Çiçekler erseliktir. Tek bitki kırka kadar kapsül üretebilir ve her kapsül 20 tohum barındırır. Tohumlar birkaç yıl boyunca toprakta canlılıklarını koruyabilir. Midede sindirilemediği için otçul hayvanların dışkıları ile de yayılabilir. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın tamamına yayılmıştır. İstilacı tür olarak kabul edilir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Tarlalar ve kumlu bölgelerde görülür. Gebze ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tıp

İdrar söktürücüdür.

Etimoloji

Cins Latince saçılan anlamına gelir. Tohumlarının erkenden ekilmesine işaret eder. Cins için önerilen delicekişniş adı, Spergula arvensis’in İngilizce yaygın adlarından biri olan “wild coriander”ın tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. Tür adı Latince ekili alan anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae agris” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde tarla kişnişi adı ile bilinmektedir.

Gıda

Genç bitkiler tüketilebilir. Tohumlarının Taş Devrinde gıda amaçlı kullanıldığı belirlenmiştir. Tohumları yağ bakımından zengindir ve öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Dikkat

Tohum ve yapraklar saponin içerir. Otçul hayvanlara aşırı otlatılması sakıncalıdır.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

Görüşünüzü Yazın