İçeriğe geç

Spergula arvensis (Tarla kişnişi)

Tarla kişnişi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Delicekişniş › Tarla kişnişi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde dünyanın tamamına yayılmıştır. İstilacı tür olarak kabul edilir.

Genel bilgiler

40 cm büyüyebilir. Çok sayıda gövde görülür. Gövde dik ya da yükselici biçimde, tüysüz ya da salgılı tüylü ve genellikle yapışkandır. Taç çok simetrili, beyaz renkli, yaklaşık 1 cm genişliğindedir. Taç yaprak sayısı beştir ve bunlar 3,5 ila 5 mm uzunluğunda, hafifçe çanak yapraklardan uzundur. Çanak yaprak sayısı beştir. Ercik genellikle 10 adet, nadiren de 5 adettir. Boyuncuk sayısı beştir. Yapraklar karşılıklı ya da halkavi dizilişli ve sapsızdır. Meyve yumurta biçiminde genellikle yeşil renklidir. Çiçekler erseliktir. Tek bitki kırka kadar kapsül üretebilir ve her kapsül 20 tohum barındırır. Tohumlar birkaç yıl boyunca toprakta canlılıklarını koruyabilir. Midede sindirilemediği için otçul hayvanların dışkıları ile de yayılabilir. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Tarlalar ve kumlu bölgelerde görülür. Gebze ve Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Tarla kişnişi.

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins Latince “saçılan” anlamına gelir. Tohumlarının erkenden ekilmesine işaret eder. Cinsin Türkçe adı olan “delicekişniş”, Spergula arvensis’in İngilizce yaygın adlarından biri olan “wild coriander”ın tercüme edilmiş hali gibi gözükmektedir. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Europae agris” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç bitkiler tüketilebilir. Tohumlarının Taş Devrinde gıda amaçlı kullanıldığı belirlenmiştir. Tohumları yağ bakımından zengindir ve öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

İdrar söktürücüdür.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 440. 1753. L.

Bir Yorum Yazın