İçeriğe geç

Spartium junceum (Katırtırnağı)

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Katırtırnağı › Katır tırnağı

Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Akdeniz elementi.

1 ila 3 metre büyüyebilir. Çok sayıda gövde görülür. Yapraklar dökülücü, 1 ila 3 cm uzunluğunda, 2 ila 4 mm genişliğindedir ve grimsi yeşil sürgünler taşırlar. Sarı renkli çiçekler hoş kokuludur ve 2 cm çapındadır. Yazın sonuna doğru meyveler siyah rengine döner ve patlayarak tohumlara etrafa saçarlar. Popüler bir süs bitkisidir. Çiçek kurulu 5 ila 20 arası sayıda çiçek bulundurur. Tohumlar ağustos ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Atmosferik kirliliği tolere edebilir. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. -18 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar ekilmeden önce yirmi dört saat ılık suda bekletilmelidir. Çabuk çimlenirler.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yamaçlar, orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Katırtırnağı, Borcak, Borçoh, Boruk ve Kuş çubuğu adları ile bilinmektedir.

Nisan ve temmuz ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Sürgünler taze ya da kurutularak kalp uyarıcı, müshil, idrar söktürücü, kusturucu olarak kullanılır. Oldukça güçlü idrar söktürücü etkileri vardır.

Yüksek dozda alınması mide sorunlarına yol açabilir. Tohumları zehirlidir.

Saplarından elde edilen lif kenevir ikamesi olarak kullanılır. Bu liften kağıt elde edilir ve ayrıca yastıkların içine konulur. Çiçeklerinden sarı boya elde edilir. Çiçeklerinden elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Spartium junceum (Katırtırnağı) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/spartium-junceum/ Erişim tarihi: 5 February 2023

Bir Yorum Yazın