İçeriğe geç

Sophora alopecuroides (Acımeyan)


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Acımeyan › Acı meyan

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 metre büyüyebilir. Çok dallıdır. Dallar beyaz seyrek tüylü ya da yünlüdür. Yapraklar 15 ila 30 cm uzunluğunda, 4 ila 9 cm genişliğinde, kulakçık bizsi ve 5 mm uzunluğunda, sap 1 ila 2 cm uzunluğunda, yaprakçıklar 11 ila 27 arası, mızraksı dikdörtgensi ya da eliptik dikdörtgensi, 15 ila 40 mm uzunluğunda ve 5 ila 14 mm genişliğinde, sırt olarak yoğun tüylü, karın olarak seyrek tüylü, yanal damarlar beligin değildir. Salkım terminaldir. Çiçek çok sayıda, küme halinde, 3 ila 5 mm uzunluğunda saplı, bırahte bizsidir. Çanak çan biçiminde, 5 dişli, eşit olmayan üçgensi yumurtamsıdır. Taç beyaz ya da krem beyazı renkte, genellikle dikdörtgensi ters mızraksı, 15 ila 20 mm uzunluğunda ve 3 ila 4 mm genişliğinde, tepe yuvarlak ya da ters yüreksidir. 10 adet ercik görülür. Tohumlar kahverengi renkli ve yumurtamsıdır.

Gözlem

Dere kenarları, orman açıklıkları ve yamaçlarda görülür. Gölcük ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Acı meyan.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Arapça “sarı” anlamına gelir. Cinse bağlı bazı ağaçlardan sarı renkli boya elde edilmesine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca “tilki kuyruğuna benziyor” anlamına gelir. Türün çiçek kuruluna işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Ervum orientale alopecuroides perenne, fructu longissimo”dur.

Geleneksel tıp

Tohumları egzama ve dermatit gibi çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılır. Ateş düşürücü, boğaz ağrısı geçirici ve iltihap gidericidir. Dizanteri, enterit ve hepatit vakalarında başvurulur.

Literatür

Species Plantarum 1: 373. 1753. L.

Bir Yorum Yazın