İçeriğe geç

Sonchus oleraceus (Eşek marulu)

Eşek marulu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Eşekgevreği › Eşek marulu

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 100 cm büyüyebilir. Genellikle üst bölümde salgılı tüylüdür. Taban yaprakları yumurtamsı ila ters yumurtamsı, düz ya da tepede loblu, sap kanatlı, gövde yaprakları dikdörtgensi ila kaşıksıdır. İnvolukrum çan biçiminde ve zaman zaman salgılı tüylüdür. Çiçek başları 2 ila 2,5 cm genişliğindedir. Dilsi çiçekler soluk sarı renkli, arkaları kırmızı renklidir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar temmuz ve eylül arası olgunlaşır. Güneşli bölgeyi tercih eder.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve tarlalarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Eşek marulu, Kundrul, Kuzu gevreği, Kuzukürkü, Süt otu.

Çiçek zamanı

Haziran-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi belli değildir. Antik Yunancada “eşekgevreği” için kullanılan geleneksel isimdir. Cins domuzlar tarafından sevilerek tüketilir, etimolojinin bununla bağıntılı olması muhtemeldir. Tür adı Latince “sebze” anlamına gelir. Türün, yenilebilir olmasına işaret eder.

Mutfak

Yaprakları salatalara eklenir ya da ıspanak gibi tüketilebilir. Tavşanlar tarafından sevilen bir bitkidir. Genç kökler kahve ikamesi olarak içilir. Sütlü özsuyu kurutularak sakız gibi çiğnenir ve bunun bazı zararlı madde bağımlıklarını geçirmesi beklenir.

Geleneksel tıp

Demlenerek ishal tedavisinde kullanılır. Antikanser aktivitesine sahiptir. Gövde suyu güçlü bir müshildir. Yaprak ve kökleri demlenerek ateş düşürücü olarak kullanılır. Adet akışını teşvik eder. Karaciğere faydalıdır. Sütlü usaresi siğil tedavisinde kullanılır.

Erasistratus: Taş düşürücüdür. Çiğnendiğinde kötü ağız kokusunu giderir.

Plinius: Tüketilebilir. Nefes darlığına iyi gelir. Suyu doğumu kolaylaştırır. Kaynatılan sapları süt arttırıcıdır ve bebeklerin cildini güzelleştirir. Emziren annelerde sütün pıhtılaşması hallerinde başvurulur. Yılan ve akrep sokması vakalarında kullanılır. Kökü yaralara uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 794. 1753. L.

Bir Yorum Yazın