Sonchus bulbosus (Çohuz)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Sonchus bulbosus (Çohuz) genelde kumlu topraklarda görülen ve bahar ortasından yaz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Sonchus

Eşekgevreği

Tanımı

Sonchus bulbosus (Çohuz) halihazırda bazı kaynaklarda Aetheorhiza bulbosa adı ile geçmektedir. Genellikle 7 ila 40 cm büyüyebilen çok yıllık bir bitkidir. İnce yapraksı sitolonlar ve lifli kökler sıklıkla 0,2 ila 0,8 cm çapında küresel bir yumruya sahiptir. Sıkapa neredeyse yapraksız, dik, 1 ya da nadiren iki kömeçli, altta çıplak ve üst bölümde koyu salgılı tüylüdür. Yapraklar 1,5 ila 15 cm uzunluğunda, 0,4 ila 2,5 cm genişliğinde, eliptik ila ters yumurtamsı, kaşıksı, kenarları düz ila az teleksi, ucu sivri ya da küt, çıplak ya da küçük, seyrek ve mumlu pullu ve kademeli olarak sıklıkla zikzaklı olan bir yaprak sapına doğru daralmaktadır. Kömeç yaklaşık 30 çiçeklidir. İnvolukrum 7 ila 11 mm uzunluğunda, genellikle üst bölümde çıplak ve alt bölümde kalın ve koyu salgılı tüylüdür. Dilsi çiçekçikler 5,5 mm uzunluğundadır. Kapçık 3 mm uzunluğunda ve altın sarısı kahverengidir. Sorguç involukruma içkindir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış göstermektedir. [HaritaAlt türler, SinonimlerHerbaryum] Çam ormanları, kumsallar ve çalılık alanlarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 400 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde çohuz adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi belli değildir. Antik Yunancada eşekgevreği için kullanılan geleneksel isimdir. Cins domuzlar tarafından sevilerek tüketilmektedir, etimolojinin bununla bağıntılı olması muhtemeldir. Tür adı Latince yumrulu anlamına gelir ve bu bağlamda türün, yumrulu köküne dikkat çekmektedir. Özgün tanımda bu: “Chondrilla pusilla marina lutea bulbosa” olarak geçmektedir.

Fotoğrafları