İçeriğe geç

Solidago canadensis (Arsız altınbaşak)

Arsız altınbaşak


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Boya bitkisi, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Altınbaşak › Arsız altınbaşak

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak istilacı olarak yayılış alanını genişletmiştir.

Genel bilgiler

Rizomlu bir bitki olup 25 ila 250 cm büyüyebilir. Rizomlar uzun ya da kısa ve sürünücüdür. Gövdesi diktir ve genellikle koloni halindedir. Çiçekler sarı renklidir. Yapraklar gövde boyunca yukarı gidildikçe küçülme eğilimindedir. Yaprak ayası darca yumurtamsı mızraksı, 5 ila 19 cm uzunluğunda ve 5 ila 30 mm genişliğinde, kenarları testere dişlidir. İnvolukrum darca çan biçiminde ve 2,5 mm genişliğindedir. Filariler eşit değildir ve sivri uçludur. Popüler bir süs bitkisidir.

Gözlem

Bahçeler, yol kenarı ve çalılıklarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Arsız altınbaşak.

Çiçek zamanı

Ağustos-Ekim ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sağlamlaştırma” anlamına gelir. Cinsin yara iyileştirici özelliğine işaret eder. Cins ayrıca kırık kemikleri tedavi ederek sağlamlaştırmak için de kullanılmıştır. İngilizce’deki soldier ve solid gibi kelimeler de bu kökten gelmektedir. Tür adı Latince “Kanada” anlamlarına gelir. Özgün tanımda bu “Habitat in Virginia, Canada” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç yapraklar ve çiçek gövdeleri pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çorbaları koyulaştırmak için kullanılır. Çiçek ve yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Yara iyileştirici, böbrek taşı düşürücü ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kan durdurucudur. Kökü yanıkların üzerine lapa halinde uygulanır. Çiçekler analjezik, büzücü ve ateş düşürücüdür. Yapraklar ve çiçekler parazit düşürücü, iltihap azaltıcı, antiseptik, aromatik, büzücü, gaz giderici, terletici, hafif idrar söktürücü, ateş düşürücü ve uyarıcıdır. Çiçekleri boğaz ağrısını geçirmek için çiğnenir. Demlenerek ishal ve yılan sokması vakalarında kullanılır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Bitkiden turuncu ve kahverengi boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 878. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version