İçeriğe geç

Solidago canadensis (Arsız altınbaşak)

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Altınbaşak › Arsız altınbaşak

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiSüs bitkisi, Boya bitkisi, Neofit bitki.

Rizomlu bir bitki olup 25 ila 250 cm büyüyebilir. Rizomlar uzun ya da kısa ve sürünücüdür. Gövdesi diktir ve genellikle koloni halindedir. Çiçekler sarı renklidir. Yapraklar gövde boyunca yukarı gidildikçe küçülme eğilimindedir. Yaprak ayası darca yumurtamsı mızraksı, 5 ila 19 cm uzunluğunda ve 5 ila 30 mm genişliğinde, kenarları testere dişlidir. İnvolukrum darca çan biçiminde ve 2,5 mm genişliğindedir. Filariler eşit değildir ve sivri uçludur. Popüler bir süs bitkisidir.

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak istilacı olarak yayılış alanını genişletmiştir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bahçeler, yol kenarı ve çalılıklarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Arsız altınbaşak adı ile bilinmektedir.

Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yapraklar ve çiçek gövdeleri pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çorbaları koyulaştırmak için kullanılır. Çiçek ve yapraklarından çay elde edilir.

Yara iyileştirici, böbrek taşı düşürücü ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kan durdurucudur. Kökü yanıkların üzerine lapa halinde uygulanır. Çiçekler analjezik, büzücü ve ateş düşürücüdür. Yapraklar ve çiçekler parazit düşürücü, iltihap azaltıcı, antiseptik, aromatik, büzücü, gaz giderici, terletici, hafif idrar söktürücü, ateş düşürücü ve uyarıcıdır. Çiçekleri boğaz ağrısını geçirmek için çiğnenir. Demlenerek ishal ve yılan sokması vakalarında kullanılır.

Temas halinde çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir.

Bitkiden turuncu ve kahverengi boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Solidago canadensis (Arsız altınbaşak) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/solidago-canadensis/ Erişim tarihi: 30 January 2023

Bir Yorum Yazın