Solidago canadensis (Arsız altınbaşak)

Tanımı

Rizomlu bir bitki olup 25 ila 250 cm büyüyebilir. Rizomlar uzun ya da kısa ve sürünücüdür. Gövdesi diktir ve genellikle koloni halindedir. Çiçekler sarı renklidir. Yapraklar gövde boyunca yukarı gidildikçe küçülme eğilimindedir. Yaprak ayası darca yumurtamsı mızraksı, 5 ila 19 cm uzunluğunda ve 5 ila 30 mm genişliğinde, kenarları testere dişlidir. İnvolukrum darca çan biçiminde ve 2,5 mm genişliğindedir. Filariler eşit değildir ve sivri uçludur.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak istilacı olarak yayılış alanını genişletmiştir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçeler, yol kenarı ve çalılıklarda görülür. Başiskele ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir. Ağustos ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 900 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde arsız altınbaşak adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince sağlamlaştırma anlamına gelir. Cinsin yara iyileştirici özelliğine işaret eder. Cins ayrıca kırık kemikleri tedavi ederek sağlamlaştırmak için de kullanılmıştır. “in solidum ago vulnera/yaralarımı iyileştirdi”. Tür adı Latince Kanada anlamlarına gelir. Özgün tanımda bu “Habitat in Virginia, Canada” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Genç yapraklar ve çiçek gövdeleri pişirilerek tüketilebilir. Tohumları çorbaları koyulaştırmak için kullanılır. Çiçek ve yapraklarından çay elde edilir.

Tıp

Yara iyileştirici, böbrek taşı düşürücü ve idrar söktürücü olarak kullanılır. Kan durdurucudur. Kökü yanıkların üzerine lapa halinde uygulanır. Çiçekler analjezik, büzücü ve ateş düşürücüdür. Yapraklar ve çiçekler parazit düşürücü, iltihap azaltıcı, antiseptik, aromatik, büzücü, gaz giderici, terletici, hafif idrar söktürücü, ateş düşürücü ve uyarıcıdır. Çiçekleri boğaz ağrısını geçirmek için çiğnenir. Demlenerek ishal ve yılan sokması vakalarında kullanılır.

Dikkat

Bilgi

Bitkiden turuncu ve kahverengi boya elde edilir.

Fotoğrafları