Soleirolia soleirolii (Arap saçı)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Soleirolia soleirolii (Arap saçı) yer örtücü karakteri nedeniyle sıklıkla bahçe sınırlarındaki taşların üzerine dikilen bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Rosales

Gül takımı

Urticaceae

Isırgangiller

Soleirolia

Arapsaçı

Tanımı

Soleirolia soleirolii (Arap saçı) genellikle 5 ila 20 cm büyüyebilen her dem yeşil, sürünücü ve geniş kümeler oluşturan bir bitkidir. Gövde seyrekçe ya da yoğun biçimde oraksı ve düz tüylerle havlıdır. Bitki düğümlerinden köklenmektedir. Yapraklar parlak yeşil ya da sarı renkli, 2 ila 6 mm uzunluğunda, 2 ila 4 mm genişliğinde, 3 damarlı, neredeyse dairesel, sapsız ve tabanı belirgin biçimde eğiktir. Çiçekler tek eşeyli olup alttakiler dişi iken üsttekiler erkektir. Dişi çiçekler bitişik involukrum tarafından çevrelenmiştir. Dişi çiçeklerin örtüsü tüpsü olup darca ve kısaca dört lobludur. Erkek çiçeklerin örtüsü de 4 lobludur. Kapçık sert, açık kahverengi, parlak, simetrik, 0,9 mm uzunluğunda ve 0,6 mm genişliğindedir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak İtalya’da yayılış gösterir ancak günümüzde Avrupa, Amerika ve Avustralya kıtalarında doğallaşmıştır. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Gölgeli nemli bölgelerde görülen bitki umumiyetle mayıs ve ekim ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde arap saçı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins, türü ilk defa Korsika’da toplamış olan 13 Temmuz 1781 – 5 Mart 1853 tarihleri arasında yaşamış Fransız amatör bitkibilimci Joseph-François Soleirol‘a adanmıştır. Tür adı için de atıf aynı kişiyedir.

Fotoğrafları