İçeriğe geç

Solanum tuberosum (Patates)

Patates


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › Patates

Dağılımı

Doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak mutfak değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. Ülkemizde de özellikle dağlık bölgelerde yetiştirilmesi tercih edilen bir bitkidir.

Genel bilgiler

Yer altındaki sitolonların ucunda yumru bulunur. Gövde dallı, dik ve 30 ila 100 cm uzunluğundadır. Yapraklar tak teleksidir ve 3 ila 4 arası sayıda kenarları düz, yumurtamsı yaprakçığa bölünür. Çiçekler tepede salkım halinde ve çiçek sapı eklemlidir. Çanak dişleri mızraksı sipsivridir. Taç beyaz ya da mor renkli ve 2,5 ila 3,5 cm çapındadır. Taç rengi beyaz olan bitkilerin yumrularının kabukları da beyaz, mor renkli olanların ise kabukları pembemsi olur. Meyve domatese benzer ve çok sayıda tohum barındırır. Bitki tohum, yumru ve çeliklerinden üretilebilir.

Gözlem

Bahçe ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Patates, Kartur. Dilimizdeki “patates” kelimesi bitkinin Quechua dilindeki adından gelmektedir. Bitki dünyanın büyük bölümünde bu adla (değişik yazım biçimleri ile) bilinir.

Çiçek zamanı

Haziran-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “teskin edici” anlamına gelir. Cinsin sedatif etkilerine işaret eder. Tür adı Latince “yumrulu” anlamına gelir. Türün mutfak değeri hayli yüksek yumrularına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Solanum tuberosum esculentum”dur.

Mutfak

Yumruları çeşitli biçimlerde pişirilerek tüketilebilir. Bunlar protein, nişasta ve C vitamini bakımından zengindir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 185. 1753. L.

Bir Yorum Yazın