Solanum pseudocapsicum (Herdemtaze)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

50 ila 120 cm. büyüyebilir. Çıplak ve çok dallı bir bitkidir. Yapraklar şeritsi mızraksı, hafifçe yılankavi, yaprak ayası 10 cm uzunluğunda, tabanda doğru kısa bir sapa doğru daralıcıdır. Çiçekler tek ya da 2 ila 3 adetten oluşan küme halindedir. Çanak derince bölünmüştür ve dişler şeritsi mızraksıdır. Taç beyaz renklidir. Meyve turuncu kırmızı renkli, küresel, 1,5 cm çapında ve parlaktır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Yol kenarı ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kudüs kirazı ve herdemtaze adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince teskin edici anlamına gelir. Cinsin sedatif etkilerine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca sahte Capsicum anlamına gelir. Türün meyvelerinin Capsicum (biber) meyvelerine benzemesine işaret eder. Herdemtaze adı bitkinin her dem yeşil olmasına ve meyvelerin uzun süre durmasına işaret eder.

Dikkat

Fotoğrafları