İçeriğe geç

Solanum nigrum var. villosum (Karagöğündürme)


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › İt üzümü › Karagöğündürme

Dağılımı

Doğal olarak Avrasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

70 cm büyüyebilir. Yaprak ayası yumurtamsı, 8 cm uzunluğunda, 3 ila 6 cm genişliğinde, düz ya da sığ loblu ve yaprak sapı 4,5 cm uzunluğundadır. Gövde kadifemsi tüylerle kaplıdır. Çiçek kurulu 3 ila 8 arası çiçek sayısı ile küme halindedir. Taç beyazdır. Meyveler soluk turuncu ile kırmızı arası renklerde ve küre biçimlidir. Tohumlar mat sarı renklidir. Kuraklığa ve donlara dayanıklı değildir. Tohumlar doğrudan dışarı ekilebilir ve bunlar yedi gün içinde çimlenir. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Dere kenarı, deniz kenarı, tahrip edilmiş araziler ve tarlalarda görülür. İzmit ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Kara göğündürme.

Çiçek zamanı

Haziran-Kasım ayları.

Yükseklik

0-1500 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “teskin edici” anlamına gelir. Cinsin sedatif etkilerine işaret eder. Tür adı Latince “siyah” anlamına gelir. Türün meyve rengine işaret eder. Varyete adı ise Latince “tüylü” anlamına gelir. Varyetenin ayırt edici özelliğine işaret eder.

Mutfak

Yaprak ve genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Olgunlaşmamış meyveleri diş ağrısına iyi gelir. Yaprakları mide ağrısı tedavisinde kullanılır. Yaprak ve meyvelerinden elde edilen öz bademcik iltihabı vakalarında kullanılır. Meyve suyu göz ağrısını dindirebilir. Kökü süt ile kaynatılarak çocuklara tonik olarak verilebilir.

Dikkat

Literatür

Species Plantarum 1: 186. 1753. L.

Bir Yorum Yazın