Solanum dulcamara (Yaban yasemini)

derleyen:

cins:

Bitkiler › Patlıcan takımı › Patlıcangiller › İtüzümü › Yaban yasemini

Tıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementiZehirli bitki.

Yarı odunsudur, diğer bitkilerden destek gördüğünde 4 metreye ulaşabilir. Yapraklar 4 ila 12 cm uzunluğunda, okbaşı şeklinde ve tabanda genelde lobludur. Yıldız biçimli çiçekler, beş mor taç yapraklı ve sarı erciklidir. Çiçekler erseliktir. Meyveler 1 cm boyunda, oval, kırmızı, yumuşak ve suludur. Küçük bir domates gibi kokarlar.

Doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Sulak alanların kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yaban yasemini, Kır yasemini, Sofur, Tilki üzümü, Yaban asması ve Acı ot adları ile bilinmektedir.

Mayıs ve eylül ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Gövdeler egzama tedavisinde kullanılır. Sıraca, ülser ve deri hastalıkları tedavisinde kullanılır. Değiştirici, sakinleştirici, temizleyici, idrar söktürücü, kusturucu, öksürük ilacı, balgam söktürücü, homeopatik ve müshildir. Dahili olarak bir dizi cilt hastalığının tedavisinde kullanılır; artrit, romatizma, bronş tıkanıklığı, kalp rahatsızlıkları, ülseratif kolit ve sarılığın tedavisinde de kullanılır. Harici olarak bitki deri döküntüleri, ülserler, romatizma ve selüliti tedavi etmek için kullanılır. Meyveler sirke ile marine edilir, kanserli yaralar ve diğer şişiklere uygulanır. Smilax aspera en iyi temizleyici ilaçlardan biridir ve genellikle Solanum dulcamara ile tonik ve genel vücut temizleyicisi olarak kullanılır.

Meyveler dahil bitkinin tamamı zehirlidir. Merkezi sinir sistemini felç eder, kalbi yavaşlatır, baş döndürür, solunumu yavaşlatır, kasılma ve ölüme neden olur.