Solanum alatum (Kara göğündürme)

derleyen:

Tanımı

Halihazırda bazı kaynaklarda Solanum villosum‘un sinonimi olarak gösterilmektedir. Tek yıllık, neredeyse çıplak ila yaslanıcı tüylü, saplı salgılı tüylerden yoksun ve genellikle kuruduğunda yeşil ila sarımsı yeşil bir bitkidir. Gövde dik, 10 ila 60 cm uzunluğunda, dallı, köşeli ve dişçikli kabarık çizgilidir. Yapraklar yumurtamsı ila yumurtamsı-baklavamsı, yaprak ayası 5 cm uzunluğunda, 3,5 cm genişliğinde, tabanda kamamsı, yaprak sapına doğru dekürent, kenarları genellikle yılankavi-dişli ve genellikle her iki yüzeyi de yoğun cılız tüylüdür. Talkım salkım halinde, 3 ila 5 çiçekli, çiçek durumu sapı 4 ila 19 mm uzunluğunda, meyve sapları ile eşit uzunlukta ya da daha kısadır. Çanak 2 mm uzunluğundadır. Taç genellikle beyaz ya da nadiren soluk leylak renkli, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve lobların diş yüzeyi cılız tüylüdür. Meyve turuncu renkli ve 7 ila 9 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak günümüzde Avrupa’da doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Dere kenarı, deniz kıyısı, tarlalar ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1350 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kara göğündürme adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince teskin edici anlamına gelir. Cinsin sedatif etkilerine işaret eder. Tür adı Latince kanatlı anlamına gelir ve türün gövde yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “caule subalato angulato exasperato” olarak belirtilmiştir.

Dikkat

Fotoğrafları