İçeriğe geç

Smyrnium olusatrum (Yabanikereviz)

Yabanikereviz


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiAkdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Yabanikereviz › Yabani kereviz

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak Roma uygarlığı eliyle Avrupa’nın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

30 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde sağlam yapılıdır ve zamanla içi boş hale gelir. Taban yaprakları 2 ila 4 arası üçlü ya da teleksidir. Çiçek kurulu 7 ila 17 arası kolludur. Çiçekler soluk sarı renklidir. Bitki Büyük İskender döneminde oldukça popüler hale gelmiştir ve bu nedenle bazı dillerde Alexanders olarak bilinir.

Gözlem

Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve deniz kenarına yakın alanlarda görülür. İzmit ve  Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yabanikereviz, Deli kereviz.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “mürr” anlamına gelir. Bitkilerin kokusunun Commiphora myrrha gibi ağaçlardan elde edilen ve mürr adı verilen reçinenin kokusuna benzemesine işaret eder. Tür adı Latince “kara sebze” anlamına gelir. Bitkinin olgun meyvelerinin rengine işaret eder.

Mutfak

Yapraklar ve genç sürgünler çiğ olarak tüketilebilir. Roma ordusu seferlerinde bu bitkinin yaprak, gövde ve köklerini yanlarında taşırdı. Atlar tarafından sevilerek tüketilir. Tadı kerevize benzer. Yapraklar salata ve çorbalara eklenir. Siyah tohumları baharat olarak kullanılır.

Geleneksel tıp

Bitki sindirime yararlıdır. Geçmişte astım, menstrüel problemler ve yaraların tedavisinde kullanılmıştır.

Dioscorides: Yoğun dumana maruz kalma vakalarında kullanılır.

Plinius: Akrep kovucu olarak kullanılır. Tohumu bağırsak ve mide şikayetlerinde, ayrıca dizüri vakalarında kullanılır. Kökü mesane ağrılarında ve lumbago vakalarında etkilidir. Kuduz köpek ısırmalarında ısırılan bölgeye uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 262. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version