İçeriğe geç

Smyrnium olusatrum (Yabanikereviz)

Bitkiler › Maydanoz takımı › Maydanozgiller › Yabanikereviz › Yabani kereviz

Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiAkdeniz elementi.

30 ila 150 cm büyüyebilir. Gövde sağlam yapılıdır ve zamanla içi boş hale gelir. Taban yaprakları 2 ila 4 arası üçlü ya da teleksidir. Çiçek kurulu 7 ila 17 arası kolludur. Çiçekler soluk sarı renklidir. Bitki Büyük İskender döneminde oldukça popüler hale gelmiştir ve bu nedenle bazı dillerde Alexanders olarak bilinir.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak Roma uygarlığı eliyle Avrupa’nın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı, tahrip edilmiş araziler ve deniz kenarına yakın alanlarda görülür. İzmit ve  Körfez ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Yabanikereviz ve Deli kereviz adları ile bilinmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Yapraklar ve genç sürgünler çiğ olarak tüketilebilir. Roma ordusu seferlerinde bu bitkinin yaprak, gövde ve köklerini yanlarında taşırdı. Atlar tarafından sevilerek tüketilir. Tadı kerevize benzer. Yapraklar salata ve çorbalara eklenir. Siyah tohumları baharat olarak kullanılır.

Bitki sindirime yararlıdır. Geçmişte astım, menstrüel problemler ve yaraların tedavisinde kullanılmıştır.

Doğan, Hüseyin (2022). Smyrnium olusatrum (Yabanikereviz) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/smyrnium-olusatrum/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın