İçeriğe geç

Sisymbrium irio (Bülbül otu)

Bülbül otu


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Bülbülotu › Bülbül otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak Amerika kıtasına da istilacı tür olarak yayılmıştır.

Genel bilgiler

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüysüz ya da seyrek tüylü, ince ve dallıdır. Çiçekler küçük ve dört adet soluk sarı renkli taç yapraklıdır. Taban yaprakları geniş ve çoğunlukla lobludur, üst yapraklar şeritsi ve 10 cm uzunluğundadır. Meyve uzun, dar ve bezelye biçimlidir. Olgunlaştığında yeşil renkli olur. Tohumlar küçük, dikdörtgensi ve kırmızı renklidir. Bunlar temmuz ve eylül ayları arasında olgunlaşır.

Gözlem

Yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Bülbül otu, Çalgıcı otu. Boğaz ağrılarını hafifletmek için kullanılmasına atıftır.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. Farsça kökenli bir kelime olup “yabani kekik” anlamına gelebilir. Antikçağda kelime bazı hardal türleri için kullanılmıştır. Cinsin Türkçe adı olan “bülbülotu” muhtemelen antikçağda şarkıcı, hatip gibi kimselerin ses kısıklığı ya da boğaz ağrılarını tedavi etmek için bitkileri kullanması ile ilgilidir. Türün etimolojik kökenini bulamadık. Bülbülotlarını tanımlamak için tercih edilen bir kelimedir. İkili adlandırma öncesi adı “Irio laevis apulus, erucae folio”dur.

Mutfak

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Öksürük ve göğüs tıkanıklığı tedavisinde kullanılır. Tohumlar balgam söktürücü, onarıcı ve uyarıcıdır. Astım tedavisinde kullanılırlar. Harici olarak, uyarıcı bir lapa olarak kullanılırlar.

Biliyor musunuz?

Tohumlar ağlamaya yardımcı olur, bu nedenle yabancı maddeyi gözün dışına çıkaracak şekilde ağrılı göz kapaklarının altına yerleştirilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 659–660. 1753. L.

Bir Yorum Yazın