İçeriğe geç

Sisymbrium irio (Bülbül otu)

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Bülbülotu › Bülbül otu

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki.

15 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüysüz ya da seyrek tüylü, ince ve dallıdır. Çiçekler küçük ve dört adet soluk sarı renkli taç yapraklıdır. Taban yaprakları geniş ve çoğunlukla lobludur, üst yapraklar şeritsi ve 10 cm uzunluğundadır. Meyve uzun, dar ve bezelye biçimlidir. Olgunlaştığında yeşil renkli olur. Tohumlar küçük, dikdörtgensi ve kırmızı renklidir. Bunlar temmuz ve eylül ayları arasında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak Avrasya ve Akdeniz havzasında yayılış gösterir ancak Amerika kıtasına da istilacı tür olarak yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Körfez ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Bülbül otu ve Çalgıcı otu adları ile bilinmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumlar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Öksürük ve göğüs tıkanıklığı tedavisinde kullanılır. Tohumlar balgam söktürücü, onarıcı ve uyarıcıdır. Astım tedavisinde kullanılırlar. Harici olarak, uyarıcı bir lapa olarak kullanılırlar.

Tohumlar ağlamaya yardımcı olur, bu nedenle yabancı maddeyi gözün dışına çıkaracak şekilde ağrılı göz kapaklarının altına yerleştirilmiştir.

Doğan, Hüseyin (2022). Sisymbrium irio (Bülbül otu) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/sisymbrium-irio/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın