İçeriğe geç

Sinapis (Hardal)


Dolaşım

BitkilerTurp takımıTurpgiller › Hardal

Genel bilgiler

Tek yıllık otlardır. Yapraklar teleksidir. Basit tüylüdürler. Çiçekler sarı ya da beyaz renklidir. Çanak açıktır ve kesecikli değildir. Cins Avrasya ve kuzey Afrika’ya özgüdür.

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. Hardal için geleneksel olarak kullanılan Antik Yunanca orijinli bir kelimedir. Dilimizdeki hardal kelimesi Süryanice orijinlidir.

Tarihi

Söylenceye göre oğlunu kaybettiği için çok üzgün olan bir kadına Buda şöyle der: “Bana bir avuç hardal getir, ama bu hardalı öyle birinden al ki, hiçbir yakınını kaybetmemiş olsun”. Kadın dolaşır ama böyle birini bulamaz. Bunun üzerine Buda da, ölümün herkes için bir kader olduğunu söyler.

Kur’an’da Enbiya suresinde, yapılan iyilik ve/veya kötülüğün hardal tanesi kadar küçük olsa bile gözden geçirileceği yazar. Hardal tanesi ile inançsal eylem arasındaki bağıntı diğer dinlerde de görülür.

Geleneksel tıp

Plinius: Sirke ile dövülerek akrep ve yılan sokmalarına uygulanır. Mantar zehirlenmesi vakalarında başvurulur. Aşırı başgam halinde eriyene kadar ağızda tutulur. Diş ve mide ağrılarında etkilidir. Hapşırtıcı olup bu sayede başı temizler. İdrar söktürücü ve adet akışı teşvik edicidir. Sirke ile karıştırılarak epilepsi ve histeri vakalarında kullanılır. Vücuttaki çeşitli ağrıları gidermek için kullanılır.

Abdulvehhâb bin Yusuf: Abraşlık ve yüz felci vakalarında başvurulur.

Literatür

Species Plantarum 2: 668. 1753. L.