İçeriğe geç

Sinapis arvensis (Hardal otu)

Hardal


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Hardal › Hardal

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 80 cm büyüyebilir. Gövde dik, dallı, çizgili ve özellikle tabana doğru sert tüylerle kaplıdır. Yapraklar saplıdır ve 1 ila 4 cm uzunluğundadır. Taban yaprakları; dikdörtgensi, oval, mızraksı, lirsi, az teleksi ve dişli formlarında, 4 ila 18 cm uzunluğunda ve 2 ila 5 cm genişliğindedir. Gövde yapraklar daha kısa, kısa saplı ya da sapsızdır. Çiçek kurulu salkım halinde ve dört sarı taç yapraklıdır. Meyve silikuladır ve 3 ila 5 cm uzunluğundadır. Tohumlar pürüzsüz ve 1 ila 1,5 mm çapındadır. Tohumlar mayıs ve ağustos aylarında olgunlaşır. Gölgeli alanları tercih etmez.

Gözlem

Yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Hardal otu, Acırga, Eşek turpu, Manamıh, Manamuh, Mananık, Mananik, Tüppek, Yabani hardal.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. Hardal için geleneksel olarak kullanılan Antik Yunanca orijinli bir kelimedir. Dilimizdeki hardal kelimesi Süryanice orijinlidir. Tür adı Latince “ekili alan” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in agris Europae” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Genç yapraklar tüketilebilir. Yaprakları salatalara eklenir. Çimlenmiş tohumları yenilebilir. Tohumu öğütülerek çeşni olarak kullanılır. Tohumlarından mutfaklık yağ elde edilir.

Geleneksel tıp

Dioscorides: Balla birlikte sarılık ve siyatik vakalarında kullanılır. Panzehir etkisi vardır. Su ya da balla birlikte kullanıldığında iltihap gidericidir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Tohumlarından elde edilen yağ sabun yapımında kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 668. 1753. L.

Bir Yorum Yazın