İçeriğe geç

Sinapis alba (Akhardal)

Akhardal


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Turp takımı › Turpgiller › Hardal › Ak hardal

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 70 cm büyüyebilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, saplı ve teleksidir. Gövde dallı ve kıllarla kaplıdır. Taç çok simetrili, sarı, 1,5 cm uzunluğundadır. Dört taç yaprak görülür. Çanak yaprak sayısı dörttür. Dördü uzun, ikisi kısa altı adet ercik vardır. Tohumlar temmuz ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar soluk sarı renklidir. Tohumlar bahar ve yaz aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Bunlar bir hafta sonra çimlenirler.

Gözlem

Yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kartepe ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Akhardal, Mamanık.

Çiçek zamanı

Şubat-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins etimolojisi açık değildir. Hardal için geleneksel olarak kullanılan Antik Yunanca orijinli bir kelimedir. Dilimizdeki hardal kelimesi Süryanice orijinlidir. Tür adı Latince “beyaz” anlamına gelir. Sinapis nigra (hardal) türünden ayırt edici tohum rengine işaret işaret eder.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yaprakları salatalara eklenir. Çimlenmiş tohumlar yenilebilir.

Geleneksel tıp

Tohumları antibakteriyel, mantar önleyici, iştah açıcı, gaz giderici, terletici, sindirim kolaylaştırıcı, idrar söktürücü, kusturucu, balgam söktürücü, deri kızartıcı ve uyarıcıdır.

Galen: Tohumları güçlü bir büzücüdür. Mide güçlendiricidir.

Dioscorides: Baş bölgesindeki balgamı temizlemek için çiğnenir. Suyu balla karıştırıldığında şişmiş bademciklere iyi gelir. Sara ve dar vulva vakalarında başvurulur. Uyuşuk bölgelere uygulanır. İncirle birlikte siyatik vakalarında kullanılır. Yüzü temizler, gözdeki morlukları giderir ve saç dökülmesini engeller. Uyuz şikayetlerinde etkilidir.

İbn-i Sînâ: Balgam söktürücüdür. Cildi temizlemek için kullanılır. Şişlere uygulanır. Eklem ağrısı ve siyatik vakalarında başvurulur. Unutkanlığı gidermek için kafa bölgesine uygulanır. Cinsel isteği arttırıcıdır. Ateş düşürücüdür.

Tıbb-ı Nebevî: Bütün hastalıklara deva olduğu aktarılmıştır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 668. 1753. L.

Bir Yorum Yazın