Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Silybum marianum

Fotoğraf

Bakımı

Silybum marianum iki yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Silybum marianum dere kıyısı, yol kenarı ve sulak alanlarda görülür. Tınlı, killi ve kumlu topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Cardus marianus, Milk thistle, Blessed milkthistle, Marian thistle, Mary thistle, Saint Mary’s thistle, Mediterranean milk thistle, Variegated thistle, Scotch thistle; Gengel, Akkız, Ala kangal, Ala kenger, Deve dikeni, Deve gengeli, Eşek dikeni, Gangal, Gangal dikeni, Gankal, Genge, Genger, Kıbbun, Kocabaş, Kocabaşı, Meyem ana dikeni, Şevkülmeryem, Sütlü kengel, Uslu kengel.

Etimoloji

Cins adı Yunanca püskül; tür adı ise Latince Meryem (Hz. Meryem’in Mısır’dan kaçarken Hz. İsa’yı emzirmek için durduğunda sütünün bu yaprağın akmasına ve lekelerin böyle oluştuğuna inanılmasına atıftır) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte
Flora Bölgesi: Mediterranean
Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Asteranae
Takım: Asterales
Familya:
Cins: Silybum
Görüldüğü Yer: Ballıkayalar Tabiat Parkı
Görüldüğü Yer: Bıçkıdere Göleti
Görüldüğü Yer: Çayırova
Görüldüğü Yer: Cephanelik Mesire Alanı
Görüldüğü Yer: Paşasuyu Mesire Alanı

Tanım

De Fructibus et Seminibus Plantarum 2(3): 378. 1791.

Tanımlayan

(L.) Gaertn., 1791.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Silybum marianum 2 metre kadar büyüyebilir. Genel olarak konik bir yapısı vardır. Parlak soluk yeşil renkli yaprakların belirgin beyaz damarları vardır. Çiçekler kırmızı ile mor arası renklerdedir. Taban çapı 1,5 metreyi geçer. Stem oluklu ve belli düzeyde pamuksudur. Büyük örneklerin stem’lerinde oyuklar görülür. Yapraklar dikdörtgenimsi ile lanseolat arasında değişkendir. Bunlar tüysüz; ya lobat ya da pinnattır ve kenarları dikenlidir. Çiçek başları 4 ila 12 cm. uzunluğundadır. Bract tüysüz, triangular, diken kenarlıdır ve uçlarında ayrıca sarı bir diken izlenir. Achene siyahtır, uzun beyaz bir pappus ile sarı bir bazal halkayla çevrilidir. Tohumlar Ağustos ile Ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. -15 dereceye kadar dayanıklıdır. Tohumlar Mart ve Nisan aylarında ekilebilir. Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Geleneksel olarak karaciğerin yatıştırılması ve safra akışını artırmak için kullanılır. Astrenjan, safra söktürücü, terlemeyi arttırıcı, diüretik, kusturucu, adet kanamasını uyarıcı, uyarıcı, mide ağrısı giderici toniktir. Sarılık, siroz, hepatit ve zehirlenmelerde dahili olarak kullanılır.
Potasyum nitrat içeriği nedeniyle, sığır ve koyunlar için zehirlidir.

Bibliyografya

1-) Local Names Of Some Plants From The South Part Of İzmit (Northwest Turkey); Ç. KIZILARSLAN, N. ÖZHATAY; J. Fac. Pharm. İstanbul 40 (2008-2009); 37-46
2-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006

Flora of Turkey

Plants (9-)30-100 cm. Stems ribbed, sparsely villous. Leaves glabrous, pale green, mottled white along veins, strongly spine dentate; basal leaves obovate, petiolate, 9-26 x 5-12 cm, deeply triangular lobed; upper ones simple, ovate lanceolate, auriculate amplexicaul. Involucre 2,5-4 x 2-4 cm (excl. spreading part of phyllaries); phyllaries with adpressed spiny ovate base widening abruptly to ovate subulate appendage, reflexed (in outer phyllaries) to erect (in inner ones); innermost phyllaries lanceolate, not appendaged. Achenes brownish streaked with black, c. 7 x 3 mm. Outer pappus hairs c. 15 mm. Fl. 4-5. Roadside banks and ditches, fallow fields, nr s.l.-600 m. V:369.

Share

Yorum yazın