Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Silene gallica

Fotoğraf

Bakımı

Silene gallica Tek yıllık bir ottur. Nemli ya da kuru ve geçirgen toprağı ve güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder.

Yetiştirme

Silene gallica Çayır ve yol kenarında görülür. Kumlu ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Common catchfly, Small flowered catchfly, Windmill pink; Serçeçiçeği.

Etimoloji

Cins adı Yunan mitolojisinde orman tanrısı Silenus; tür adı ise Latince Galyalı anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Therophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Caryophyllanae
Takım: Caryophyllales
Familya:
Cins: Silene
Görüldüğü Yer: Bayındırlık Kalıcı Konutları
Görüldüğü Yer: Uzuntarla Tabiat Parkı (Ormanya)
Görüldüğü Yer: Yenikent

Tanım

Species Plantarum 1: 417. 1753.

Tanımlayan

L., 1753.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Silene gallica 40 cm. büyüyebilir. Yapraklar lanseolat ve 3,5 cm. uzunluğundadır. Çiçekler bazen yaprak aksillerinde bazen de stem’in tepesinde görülür. Calyx tubular biçimlidiron adet yeşil ya da mor kırmızı damar görülür. Uzun tüylerle kaplıdır. Beş adet beyaz, pembe ya da beyaz pembe petal görülür. Tabanlarında küçük bir uzantı vardır. Kazık köklü ve ince bir bitkidir. Tohumlar Temmuz ve Eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Yumuşatıcıdır. Oftalminin tedavisinde kullanılır. Emollient: Emoliyan. Yumuşatıcı, yatıştırıcı ve ağrı giderici ilaç. Ophthalmic: Oftalmik. Gözle ilgili rahatsızlıklarda kullanılan ilaç.

Bibliyografya

1-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184.
2-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006
3-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)
4-) Some ecological characteristics and the flora of Gölcük District and its environs (Kocaeli-Turkey); Zeki Severoğlu, Volkan Altay, İbrahim İlker Özyiğit, Mustafa Keskin, Memduh Serin, Celal Yarci, Ülkühan Yaşar and Göksel Demir; Scientific Research and Essays Vol. 6(4), pp. 847-875, 18 February, 2011

Flora of Turkey

Sect. Silene: Annual. Inflorescence a monochasium. Calyx hairy, contracted at the apex in fruit.
Annual. Stems 10-45cm, usually erect, often branched, hirsute to hispidulous, often glandular above. Lower leaves petiolate, oblong-spathulate, obtuse or mucronate; cauline leaves sessile, oblanceolate to lanceolate. Flowers shortly pedicellate, in strict, subsecund monochasia. Calyx 9-11 mm, 10-veined, with a dimorphic indumentum of long, multicellular hairs and shorter glandular hairs. Petals white or pink, sometimes with conspicuous red spots in the centres, the limb entire to emarginate. Anthophore 1-1·5 mm. Capsule ovoid-conical, included in the calyx. Fl. 4-6. Fields, scrub, s.l.-400 m. II:238.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın