İçeriğe geç

Silene gallica (Serçeçiçeği)

Serçeçiçeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Karanfilgiller › Nakıl › Serçe çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrasya ve kuzey Afrika’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın özellikle ılıman bölgelerine dağılmıştır.

Genel bilgiler

10 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde genellikle dik ve sıklıkla dallıdır. Yapraklar mızraksı ve 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçekler bazen yaprak koltuklarında bazen de gövdenin tepesinde görülür. Çanak tüpsü biçimlidir ve on adet yeşil ya da mor kırmızı damar görülür. Uzun tüylerle kaplıdır. Beş adet beyaz, pembe ya da beyaz pembe taç yaprak görülür. Tabanlarında küçük bir uzantı vardır. Kazık köklü ve ince bir bitkidir. Çanak 10 damarlıdır. Kapsül yumurtamsı koniktir. Tohumlar Temmuz ve Eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir. Güneşli ya da gölgeli bölgeleri ve kuru ya da nemli toprağı tercih eder.

Gözlem

Tarla, yamaç ve çalılıklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Serçeçiçeği.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adını Satir Silenus’tan almıştır. Satirlerin yarı keçi yarı insan formunda olmasına rağmen, Silenus daha çok at özellikleri taşır ve bu özelliği ile diğer satirlerden ayrılır. Silenus, şarap tanrısı Dionysos’un öğretmenidir. Cinse ait türlerin büyük bölümünde viskozite görülür ve bu nedenle doğrudan şarap tanrısı ile bir bağ kurulduğu düşünülmektedir. Ayrıca Silenus’un orman tanrısı olması ve Silene türlerinin genellikle ormanlık alanlarda görülmesi nedeniyle bir bağ kurulmuş olması da mümkündür. Türkçe yaygın adı olan “nakıl” kelimesi Anadolu’da dal üzerine dizilmiş kiraz meyveleri için kullanılır. Bazı Silene türlerinin çiçekleri bu alegoriye izin verir biçimdedir. Aynı kelime Arapçada hurma ağacı anlamını verir. Tür adı Latince “Galya” anlamına gelir. Türün dağılım coğrafyasına işaret eder. Özgün tanımda bu “Habitat in Gallia” olarak belirtilmiştir.

Geleneksel tıp

Yumuşatıcıdır. Oftalminin tedavisinde kullanılır. Fümigasyon etkisi nedeniyle banyo suyuna eklenir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 417. 1753. L.

Bir Yorum Yazın