Silene bellidifolia (Tüylü nakıl)

derleyen:

Özet

Silene bellidifolia (Tüylü nakıl) genelde çayırlarda görülen ve bahar sonundan yaz ortasına kadar çiçek açan tek yıllık bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Caryophyllales

Karanfil takımı

Caryophyllaceae

Karanfilgiller

Silene

Nakıl

Tanımı

Silene bellidifolia (Tüylü nakıl) genellikle 30 ila 60 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Gövde dik, üst bölümde dallı ya da dalsızdır. Çanak 14 ila 17 mm uzunluğundadır. Alt yapraklar ters mızraksı, üst yapraklar mızraksıdır. Bırahteler saptan uzundur ve şeritsidir. Taç yapraklar pembe renkli ve iki parçalıdır. Çiçekler kısa saplıdır. Çanak silindirik ancak meyve zamanı çomaksı olur. Çiçekler pembe renklidir. Kapsül 9 ila 11 mm uzunluğundadır. Tohumlar çok küçük ve koyu kahverengidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Yol kenarı, tarla ve çayırlarda görülen bitki umumiyetle mayıs ve temmuz ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 200 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ve Kandıra ilçelerinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde tüylü nakıl adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adını Satir Silenus’tan almıştır. Satirlerin yarı keçi yarı insan formunda olmasına rağmen, Silenus daha çok at özellikleri taşımakta ve bu özelliği ile diğer satirlerden ayrılmaktadır. Bunun yanında Silenus, şarap tanrısı Dionysos’un öğretmenidir. Cinse ait türlerin büyük bölümünde viskozite görülmekte ve bu nedenle doğrudan şarap tanrısı ile bir bağ kurulduğu düşünülmektedir. Ayrıca Silenus’un orman tanrısı olması ve Silene türlerinin genellikle ormanlık alanlarda görülmesi nedeniyle bir bağ kurulması da mümkündür. Türkçe yaygın adı olan nakıl kelimesi Anadolu’da dal üzerine dizili kiraz meyveleri için kullanılmaktadır. Bazı Silene türlerinin çiçekleri bu alegoriye izin verir biçimdedir. Aynı kelime Arapçada hurma ağacı anlamını verir. Tür adı Latince Bellis yapraklı anlamına gelir ve bu bağlamda türün yapraklarının papatyagiller cinsi Bellis (Koyungözü) yapraklarına benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları