Setaria pumila (Sıçan saçı)

derleyen:

Tanımı

Taksonomik durumu karışık bir türdür. Türkçe kaynaklarda Setaria glauca adı ile geçmekle birlikte uluslararası veri tabanları bu adda bir takson listelemiyor. Ayrıca bu kaynaklarda Setaria pumila için de Türkiye’den kayıt bildirilmiyor. Gövde dik ya da dirseksi, nadiren sürünücü ve 2 ila 100 cm uzunluğundadır. Yaprak ayası şeritsi, genellikle 20 ila 30 cm uzunluğunda, 4 ila 10 mm genişliğinde ve tabanda seyrekçe tüylüdür. Çiçek kurulu dik bir başak halindedir. Başakçıklar şişkin, neredeyse sapsız, tek ve beş ila on arası pas renkli yukarı dönük pürüzlü kılçık ile çevrilidir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrasya ve Afrika’da yayılış gösterir ancak günümüzde işgalci tür olarak Amerika kıtasına da yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı, tarlalar ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Temmuz ve kasım ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde sıçansaçı adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kıllı anlamına gelir. Cinsin kıllı başakçıklarına işaret eder. Tür adı Latince cüce anlamına gelir. Türün cins özelinde boyutuna işaret eder.

Fotoğrafları