İçeriğe geç

Serapias cordigera (İri sağırkulağı)

İri sağırkulağı


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementiNadir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Sağırkulak › İri sağırkulağı

Dağılımı

Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 30 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar yoğun biçimde benekli, çizgili ya da tabana doğru mor kaplıdır. Çiçek kurulu başak formunda kısa, yoğun, 5 ila 8 arası sayıda çiçekli, zaman zaman 15 çiçeğe kadar uzunlamasınadır. Bırahte hafifçe çiçekleri aşar ya da hafifçe onlardan daha kısadır ve kirli mor bordo renklidir. Çanak yaprak kukuletası dışta kül gri morumsudur. Taç yaprağın tabanı yuvarlak, kenarları hafifçe küt dişçikli dalgalı ve siyahımsı mor renklidir.

Gözlem

Çalılık, makilik ve çayırlarda görülür. Kocaeli için nadir bir türdür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak doğal ortamda henüz gözlenmemiştir.

Yaygın adları

İri sağırkulağı.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Adını, Greko-Mısır tanrısı Serapis’ten (Σάρᾱπις) almaktadır. Serapis’in kadim Mısır tanrısı Osiris’in sonraki dönemdeki karşılığı olduğu varsayılmaktadır. Öküz tanrı Apis, Osiris’in yeryüzündeki simgesi olduğu düşünülerek Osirapis olarak adlandırılmıştır. Serapias türlerinin çiçekleri de yüzeysel olarak antik Apis tasvirlerini andırmaktadır. Cinsin Türkçe resmî adı “sağırkulağı” olmakla birlikte yukarıdaki bağıntı göz önüne alındığında, “sığırkulağı” isimlendirmesi daha mantıklı gözükmektedir. Tür adı Latince “kalp taşıyan” anlamına gelir. Türün çiçek dudağı (labellum) kalp biçimindedir. Bu yapı Kocaeli içindeki Serapias türleri içinde ayırt edici özelliğidir.

Literatür

Species Plantarum, Editio Secunda 1345. 1763. L.

Bir Yorum Yazın