İçeriğe geç

Serapias bergonii (İnce sağırkulağı)

İnce sağırkulağı


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kuşkonmaz takımı › Salepgiller › Sağırkulak › İnce sağırkulağı

Dağılımı

İtalya, Balkanlar ve Türkiye’de doğal olarak yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 40 cm büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar mızraksıdır ve tabana yakın olanlar daha geniştir. Çiçek kurulu uzunlamasına ya da yoğun ve 3 ila 20 arası çiçeklidir. Bırahte mızraksıdır ve yayılıcı çiçekleri aşar. Çanak yaprak kukuletası 20 ila 26 mm uzunluğunda ve dışta grimsi mor renklidir. Epichile genişçe ila darca mızraksı, dikdörtgensi mızraksı ya da darca yüreksi, 15 ila 30 mm uzunluğunda, tüysüz ya da tabana doğru yoğun tüylü, koyu mor, kahverengimsi ya da koyu toprak kırmızı renklidir. Hypochile geniştir.

Gözlem

Çalılık, makilik ve çayırlarda görülür. Kocaeli için yaygın bir türdür. İl genelinde yüzlerce bireylik popülasyonları gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İnce sağırkulağı.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Adını, Greko-Mısır tanrısı Serapis’ten (Σάρᾱπις) almaktadır. Serapis’in kadim Mısır tanrısı Osiris’in sonraki dönemdeki karşılığı olduğu varsayılmaktadır. Öküz tanrı Apis, Osiris’in yeryüzündeki simgesi olduğu düşünülerek Osirapis olarak adlandırılmıştır. Serapias türlerinin çiçekleri de yüzeysel olarak antik Apis tasvirlerini andırmaktadır. Cinsin Türkçe resmî adı “sağırkulağı” olmakla birlikte yukarıdaki bağıntı göz önüne alındığında, “sığırkulağı” isimlendirmesi daha mantıklı gözükmektedir. Tür Fransız fotoğrafçı, müziyen ve doğa bilimci Paul Bergon’a (27 Eylül 1863 – 27 Ocak 1912) adanmıştır. Anadolu orkideleri üzerine çalışmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Monographie des Orchidées de l’Europe 61 1908. E.G.Camus

Bir Cevap Yazın