Sequoia sempervirens (Sekoya)

derleyen:

Tanımı

115 metre kadar büyüyebilir. Gövde çapı 9 metreye ulaşabilir. Ömrü bin yıldan daha fazladır. Yatay ila hafifçe sarkık dalları ile konik bir taç oluşturur. Kabuk yumuşak, lifli ve parlak kırmızı kahverengi renklidir. Yaprak formu değişken, 1,5 ila 2,5 cm uzunluğunda ve düzdür. Tohum kozalağı oval, 1,5 ila 3 cm uzunluğunda ve 15 ila 25 arası sayıda sarmak biçimde dizili pulludur. Polenler kış mevsiminde dağıtılır. Her pulda 3 ila 7 arası sayıda tohum bulunur. Tohumlar 3 ila 4 mm uzunluğunda ve 0,5 mm genişliğinde, iki kanatlıdır. Polen kozalağı yumurtamsı ve 4 ila 6 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Kozalaklar kasım ve aralık ayları arasında olgunlaşır. Deniz seviyesinden 600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde sekoya adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1770 – 1843 yılları arasında yaşamış Çeroki bilim insanı Sequoyah‘a adanmıştır. Tür adı Latince her dem yeşil anlamına gelir. Türün yapraklarının dört mevsim yeşil kalmasına işaret eder.

Tıp

Yaprakları ısıtılarak kulak ağrısı tedavisinde kullanılır.

Bilgi

Kabuğundan kahverengi boya elde edilir. Ahşabı oldukça kalitelidir.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. hangi iklimde yaşar? 800 rakım, yılda sadece 2-3 gün geceleri 4-5 saatliğine -20 C ye inen iklimde yaşar mı ?

    1. Bitki donlara karşı hassastır, o nedenle -20 dereceye indiği zamanlarda koruma altına almalısınız.

Görüşünüzü Yazın