İçeriğe geç

Senecio vulgaris (Taşakcılotu)

Taşakcılotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Zehirli bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kanaryaotu › Taşakcılotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir ancak günümüzde istilacı tür olarak dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır.

Genel bilgiler

45 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Gövde ve yapraklar çıplak ya da seyrekçe ağsı tüylüdür. Üst yapraklarda sap görülmez. Yapraklar teleksi lobludur, bitkinin tepesine doğru küçülür. Seyrek ve ince tüylerle kaplıdır. Loblar yuvarlak testere dişlidir. İnvolukrum silindiriktir. Filariler şeritsi, çıplak ve sıklıkla siyah uçludur. Açık kümeler 10 ila 22 arası sarı çiçek başı taşır. Çiçekler erseliktir. Dilsi çiçek görülmez. Disk çiçekleri sarı renklidir. Donlara dayanıklıdır. Çiçekler tamamen açılmaz, bitki tozlayıcı böceklerin nadir olduğu kış aylarında görülür ancak kendi kendini tozlama yeteneğine sahiptir. Bir bitki binlerce tohum üretebilir. Kuşlar da bitkinin yapraklarını tüketir. Özellikle yoğun karlı kış mevsiminde ayakta kalan birkaç bitkiden biridir. Bu onu kelebek tırtılları için de önemli bir besin kaynağı haline getirir.

Gözlem

Tahrip edilmiş araziler, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kanarya otu, Taşakcılotu, Ölü çiçeği, Sütlüce.

Çiçek zamanı

Aralım-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yaşlı adam” anlamına gelir. Tohum dağıtma zamanı kapçıkları tutan sorguçların görünümüne işaret eder. Dilimize aynı kökten girmiş senato ve senatör gibi kelimeler mevcuttur. Tür adı Latince “yaygın” anlamlarına gelir. Oldukça yaygın görülen bir türdür. İkili adlandırma öncesi adı “Senecio minor vulgaris”tir.

Mutfak

Yaprakların çiğ ya da pişirilerek tüketildiği kaydedilir ancak karaciğer hasarına neden olabileceği için bu tercih edilmemelidir.

Geleneksel tıp

Terletici, müshil, iskorbüt hastalığı tedavi edici, idrar söktürücü ve parazit düşürücü olarak tavsiye edilir. Adet bozuklukları ve burun kanamalarında başvurulur.

Dioscorides: Yaprakları taş düşürücüdür. Sapları şıra ile alındığında mide ağrısına iyi gelir.

Plinius: Eğer bir kişi bu bitkinin etrafında bir demirle birlikte üç kere döndükten sonra her seferinde tükürmek üzere üç kere dişine dokundurursa ve sonra bitkiye aldığı yere tekrar gömerse diş ağrısının giderileceğine inanılır.

Dikkat

İnsanlar için zehirlidir, karaciğer hasarına neden olabilir. Hamile olanlar uzak durmalıdır. Sığır ve atlara aşırı otlatılması zararlıdır. Koyun ve keçiler zararlı olmadığı rapor edilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 867. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version