Site icon Kocaeli Bitkileri

Senecio lividus (Kum kanaryaotu)

Senecio lividus

Senecio lividus: 20/04/2021; Paşasuyu; 140 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

6 ila 20 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Gövde ve yapraklar seyrek biçimde ağsı tüylü ila tüysüzce, üst bölüm ise salgılı tüylüdür. Taban yaprakları yumurtamsı dikdörtgensi, kenarları dişli ve saplı; gövde yaprakları dikdörtgensi mızraksı, kenarları dişli ve sarılıcıdır. Çiçek başları kısaca ışınsal, ve 4 ila 8 mm genişliğindedir. İnvolukrum dar ve silindirik; filariler 8 ila 10 mm uzunluğunda ve şeritsidir. Çanak bırahteleri 2 ila 4 mm uzunluğunda, birkaç adet ve şeritsidir. Dilsi çiçekler 1 ila 2 mm uzunluğunda, alta kıvrık ve sarı renklidir. Kapçık 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Sorguç beyaz renkli ve 9 ila 10 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Makilik, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kum kanaryaotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince yaşlı adam anlamına gelir. Tohum dağıtma zamanı kapçıkları tutan sorguçların görünümüne işaret eder. Dilimize aynı kökten girmiş senato ve senatör gibi kelimeler mevcuttur. Tür adı Latince canlı anlamlarına gelir. Olasılıkla türün çiçek başlarının canlı renklenmesine işaret eder.

Fotoğrafları

Exit mobile version