İçeriğe geç

Senecio lividus (Kum kanaryaotu)

Kum kanaryaotu


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kanaryaotu › Kum kanaryaotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

6 ila 20 cm büyüyebilir. Gövde diktir. Gövde ve yapraklar seyrek biçimde ağsı tüylü ila tüysüzce, üst bölüm ise salgılı tüylüdür. Taban yaprakları yumurtamsı dikdörtgensi, kenarları dişli ve saplı; gövde yaprakları dikdörtgensi mızraksı, kenarları dişli ve sarılıcıdır. Çiçek başları kısaca ışınsal, ve 4 ila 8 mm genişliğindedir. İnvolukrum dar ve silindirik; filariler 8 ila 10 mm uzunluğunda ve şeritsidir. Çanak bırahteleri 2 ila 4 mm uzunluğunda, birkaç adet ve şeritsidir. Dilsi çiçekler 1 ila 2 mm uzunluğunda, alta kıvrık ve sarı renklidir. Kapçık 3 ila 5 mm uzunluğundadır. Sorguç beyaz renkli ve 9 ila 10 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Makilik, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Kocaeli için nadir bir türdür İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kum kanarya otu.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yaşlı adam” anlamına gelir. Tohum dağıtma zamanı kapçıkları tutan sorguçların görünümüne işaret eder. Dilimize aynı kökten girmiş senato ve senatör gibi kelimeler mevcuttur. Tür adı Latince “canlı” anlamlarına gelir. Olasılıkla türün çiçek başlarının canlı renklenmesine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 867. 1753. L.

Bir Yorum Yazın