İçeriğe geç

Senecio castagneanus (Çalı kanaryaotu)


Anahtar kelimeler: Nadir bitki, Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Kanaryaotu › Çalı kanaryaotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

20 ila 50 cm büyüyebilir. Gövde dik ve tüysüzcedir. Taban yaprakları saplı, yaprak ayası 2 ila 7 cm uzunluğunda, yumurtamsı ya da dikdörtgensi, tepede küt, kenarları dişli ve tüysüzdür. Gövde yaprakları sapsız, şeritsi mızraksıdır. Çiçek kurulu 3 ila 7 arası çiçek başlı ve gevşek bir yalancı şemsiyedir. Çiçek sapı 2 ila 5 cm uzunluğundadır. Filari 6 ila 10 mm uzunluğunda, şeritsi, tüysüzce, tepesi siyahımsı ve yünlüdür. Dilsi çiçekler 10 ila 14 mm uzunluğunda ve sarı renklidir. Kapçık tüylüdür. Sorguç beyaz renklidir.

Gözlem

Kayalık yamaçlar ve orman açıklıklarında görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Bitki yüksek rakım bitkisidir ve bu nedenle kayıt şüpheli gözükmektedir.

Yaygın adları

Çalı kanaryaotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

1100-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “yaşlı adam” anlamına gelir. Tohum dağıtma zamanı kapçıkları tutan sorguçların görünümüne işaret eder. Dilimize aynı kökten girmiş senato ve senatör gibi kelimeler mevcuttur. Tür adı Latince “Jean Louis Martin Castagne’a” anlamına gelir. 11 Kasım 1785 – 17 Mart 1858 yılları arasında yaşamış Fransız bitki bilimci ve mikolog. Fransa’nın Marsilya bölgesinin bitki örtüsüne dair yaptığı erken çalışmalar ile bilinir.

Literatür

Prodr. 6: 354. 1838. DC.

Bir Yorum Yazın