Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Sedum urvillei

Fotoğraf

Bakımı

Sedum urvillei Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı, güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara ve kuraklığa dayanıklıdır.

Yetiştirme

Sedum urvillei Deniz kıyısı, kayalık ve yamaçlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Urville’s stonecrop; Çıbanotu.

Etimoloji

Cins adı Latince oturan (İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, bitkinin taşların üzerine ‘oturmasına’ işaret eder); tür adı ise Latince Jules Dumont d’Urville‘e (23 Mayıs 1790 – 8 Mayıs 1842, Fransız kaşif ve deniz subayı) anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Myrothamnanae
Takım: Saxifragales
Familya:
Cins: Sedum
Görüldüğü Yer: Ballıkayalar Tabiat Parkı

Tanım

Prodromus Systematis Naturalis Regni Vegetabilis 3: 408. 1828.

Tanımlayan

DC., 1828.

Yapısı

Sedum urvillei 20 cm. büyüyebilir. Stem dik ya da hafifçe yatıktır. Yapraklar alternat, yoğun imbrikat, konikal ila linear oblong, yarı akut ve büyük geniş mahmuzludur. Yapraklar solduğunda kalırlar. Filament ve anterler sarı renklidir. Sepal’ler genişçe saplı, düzensiz, lanseolat ve yarı akut’tur. Petal’ler lanseolat ve akuminattır. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Ballıkayalar Vadisi (Gebze-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Edibe ÖZMEN ve Barış ÖZÜDOĞRU; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi; 18 (3), 279-289, 2006 (Sedum sartorianum)
2-) The Flora of Keltepe Area; Ş. Akıncı, E. Özhatay; İstanbul Ecz. Fak. Mec. 37 (2004)

Flora of Turkey

Differs from S. acre in its more robust habit and in its conical to oblong-linear, subacute leaves which become coriaceous and black-tipped. Sepals c. 4 mm, usually ± tapering towards the apex. Fl. 6-7. Rocky places on limestone, etc., s.I.-1300 m.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın