İçeriğe geç

Sedum rupestre (Limon topu)

Limon topu


Anahtar kelimeler: Süs bitkisi, Neofit bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Taşkıran takımı › Damkoruğugiller › Damkoruğu › Limon topu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir, ancak süs bitkisi değeri nedeniyle ülkemizde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Örnekler Kumla Deresi boyunca doğallaşmış durumdadır.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Petrosedum cinsi altında listelenmektedir. Küme halinde, çiçek kurulunda birkaç salgılı tüy olmakla birlikte çıplak ve çok yıllık bir bitkidir. Gövdeler yatık, köklenici, basit, tabanda odunsu ve rozet halindedir. Yapraklar almaşlı dizilişli, kiremit biçimde sıralı, yükselici, sapsız; yaprak ayası yeşil, hafifçe tozsu, şeritsi ila dikdörtgensi, silindirik, 1 ila 15 cm uzunluğunda, 1 ila 3 mm genişliğinde ve ucu mukronattır. Çiçek açan sürgünler dik ila yükselici, başlangıçta baş aşağı sarkık, basit, 15 ila 35 cm uzunluğunda; yaprak ayası şeritsi ve tabanı mahmuzludur. Çiçek kurulu 15 ila 25 çiçekli, 3 ila 7 arası dallı, dallar geriye kıvrık ancak çatallı değil ve bırahte yapraklara benzerdir. Çiçek sapı ya yoktur ya da 1 mm uzunluğundadır. Çiçekler 5 ila 9 parçalıdır. Çanak yapraklar dik ve sarımsı yeşil renklidir.

Gözlem

Duvarlar ve taşlık bölgelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Limon topu.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “oturan” anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, bitkinin taşların üzerine ‘oturmasına’ işaret eder. Türkçe yaygın adı olan “damkoruğu”, özellikle Sempervivum cinsine bağlı türlerin evleri yıldırımlardan koruyacağına dair inanış nedeniyle çatılara dikilmesine işaret eder. Tür adı Latince “kayada yaşar” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Sedum rupestre repens, foliis compressis”tir.

Mutfak

Yaprakları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bunlar salata ve çorbalara eklenebilir.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 431–432. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version