Sedum pallidum (Kedi memesi)

derleyen:

Tanımı

5 ila 15 cm büyüyebilir. Dik ya da yükselici ve üst bölümde salgılı tüylüdür. Kısır sürgünler bazen görülür. Yapraklar almaşlı dizilişli, şeritsi ila silindirik, tüysüz ve 6 ila 10 mm uzunluğundadır. Çiçek kurulu 2 ila 4 dallı salkım şeklinde ve her dalda 2 ila 8 arası çiçek bulunur. Çiçekler beş parçalıdır. Çiçek renkleri beyaz veya soluk pembedir ve ortalarından açık pembe bir çizgi geçer. Ercik on adettir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Türkiye ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Duvarlar ve taşlık bölgelerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde soluk damkoruğu, kedimemesi ve koyunörmece adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince oturan anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, bitkinin taşların üzerine oturmasına işaret eder. Türkçe yaygın adı olan damkoruğuSempervivum cinsine bağlı türlerin evleri yıldırımlardan koruyacağına dair inanış nedeniyle çatılara dikilmesine işaret eder. Tür adı Latince solgun anlamına gelir. Türün çiçek rengine işaret eder.

Tıp

Yaprakları yara tedavisinde kullanılır. Ayak mantarı vakasında başvurulur.

Fotoğrafları