İçeriğe geç

Sedum litoreum (Kıyı koruğu)

Kıyı koruğu


Anahtar kelimeler: Akdeniz elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Taşkıran takımı › Damkoruğugiller › Damkoruğu › Kıyı koruğu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

4 ila 15 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da hafifçe yatıktır. Yapraklar ters yumurtamsı kaşıksı, 10 ila 20 mm uzunluğunda, yarı silindirik, kısa mahmuzlu ve almaşlı dizilişlidir. Çiçek kurulu 8 ila 15 arası çiçekten oluşur. Taç yapraklar soluk sarı ya da yeşilimsi renklidir. Taç yapraklar mızraksı, tepede sivri ila sipsivri ve çanak yapraklara eşit ya da hafifçe onları aşar. Çiçekler beş parçalıdır. 5 adet ercik görülür.

Gözlem

Duvarlar ve taşlık bölgelerde görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Görsel Robert Flogaus-Faust’ın izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Kıyı koruğu.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “oturan” anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır, bitkinin taşların üzerine ‘oturmasına’ işaret eder. Türkçe yaygın adı olan “damkoruğu”, özellikle Sempervivum cinsine bağlı türlerin evleri yıldırımlardan koruyacağına dair inanış nedeniyle çatılara dikilmesine işaret eder. Tür adı Latince “deniz kıyısı” anlamına gelir. Epitetin aksine tür her zaman deniz kıyısında görülmez, denizden 300 metre yüksekliğe kadar kayıt bildirilmiştir.

Literatür

Pl. Rar. 185. 1826. Guss.

Bir Yorum Yazın