Secale cereale (Çavdar)

Bitkiler › Buğday takımı › Buğdaygiller › Çavdar › Çavdar

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC).

50 cm ila 1,8 metre büyüyebilir. Gövde tek ya da küme halinde, pürüzsüz, yeşil renkli, çıplak ya da çiçek kurulunun hemen altında cılız tüylüdür. Yaprak kılıfları pürüzsüz ya da ülgerlidir. Yaprak ayası 4 ila 12 mm genişliğinde, çıplak ya da nadiren seyrek cılız tüylüdür. Çiçek kurulu dik, 4,5 ila 12 cm uzunluğunda ve 0,8 ila 1 cm genişliğindedir. Başakçıklar 2 çiçek taşır. Dışkavuzların uzunlukları eşit değildir ve 8 ila 20 mm uzunluğundadır. İçkavuz 14 ila 15 mm uzunluğundadır. Arpa ve buğdayı andırır. Tohumlar ağustos ve eylül aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Bitki doğal olarak Türkiye’de yayılış gösterir ancak çok erken dönemde mutfak değeri eski dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Tarla, yol kenarı ve orman sınırlarında görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Dilimizde Çavdar adı ile bilinmektedir.

Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Ekmek ve çeşitli alkollü içkilerin yapımında kullanılır. Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Tohumlarının %13’ü proteindir. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir. Tohumları öğütülerek çeşitli hamur işlerinin yapımında kullanılır.

Tohumları lapa haline getirilip tümörlere uygulanır. Tohumları etkili bir müshildir.

Görüşünüzü Yazın