Scutellaria galericulata (Su kasidesi)

derleyen:

Tanımı

15 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici, sıklıkla morumsu, dalsız ya da tabana kadar dallı, dört köşeli ve köşeler boyunca tüylüdür. Yapraklar 5,5 cm uzunluğunda ve 2,5 cm genişliğinde, eliptik ila mızraksı, yüreksi, kenarları hafifçe dişli, havlı ve kısa saplıdır. Taç mavidir. Çanak çan biçimindedir. İkisi uzun ikisi kısa dört ercik bulunur. Çiçekler çift halindedir. Yapraklar karşılıklı dizilişli ve kısa saplıdır. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanların kenarında görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde su kasidesi adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince tabak şekilli anlamına gelir. Meyve zamanı çanağın yapısına işaret eder. Tür adı Latince küçük şapkalı anlamına gelir. Türün taç tüpünün çanaktan daha uzun olmasına işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Lysimachia caerulea galericulata Gratiola caerula”dır.

Tıp

Antioksidan özellikler gösterir.

Dikkat

Fotoğrafları