İçeriğe geç

Scrophularia umbrosa (Su kestereotu)

Su kestereotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Asgari endişe (LC), Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Sıracaotugiller › Sıracaotu › Su kestereotu

Dağılımı

Doğal olarak Avrupa ve Asya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

45 ila 140 cm büyüyebilir. Bitki tüysüzdür. Gövde özellikle yaprak tabanının altında darca ya da genişçe kanatlıdır. Yapraklar 3,5 ila 1 cm uzunluğunda saplı, yaprak ayası 3,7 ila 14 cm uzunluğunda ve 2,8 cm genişliğinde, yumurtamsı ila eliptik, tabanı küt ila yüreksi, kenarları testere dişlidir. Bırahte yuvarlak ila kamamsı tabanlı, kenarları dişli, en üstteki şeritsi ve düzdür. Salkım 3 ila 25 arası çiçekli; çiçek kurulu sapı 0,3 ila 3,5 cm uzunluğunda, seyrekçe salgılı, çiçek sapı 4 ila 25 mm uzunluğundadır. Çanak lobları tüysüz, yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, 2,5 ila 3 mm uzunluğunda ve 1,8 ila 2,5 mm genişliğinde, beyaz ila kahverengidir. Taç soluk yeşilimsi kahverengi ya da mor, 3 ila 7 mm uzunluğundadır. Kapsül genişçe oval ila küresel, 3 ila 6 mm uzunluğunda ve 3 mm genişliğindedir.

Gözlem

Kayalık yamaçlar ve dere kenarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Su kestereotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “sıraca” anlamına gelir. Cinsin sıraca hastalığını tedavi etmek amacı ile kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince “gölgeli” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder.

Mutfak

Kökü pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Yapraklar temizleyicidir. Lapa halinde uygulandığında yara iyileştiricidir. Çeşitli cilt rahatsızlıklarında kullanılır. Değiştirici, yatıştırıcı, iltihap giderici, idrar söktürücü, müshil ve uyarıcıdır. Kökü parazit düşürücüdür.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Florula belgica, opera majoris prodromus, auctore 37. 1827. Dumort.

Bir Yorum Yazın